HomeNewsIndeks Dax zbliża się do ważnego oporu: oto, co pokazują wykresy

Indeks Dax zbliża się do ważnego oporu: oto, co pokazują wykresy

Mircea Vasiu

Indeks Dax odbił się od ostatnich minimów i obecnie zbliża się do ważnego oporu. Czy jest możliwe, aby niemiecki indeks giełdowy osiągnął nowy rekord wszech czasów?

Rynki akcji w Europie zanurkowały na wieść o inwazji Rosji na Ukrainę. Jednak po początkowym szoku inwestorzy zdecydowali się na odreagowanie i wszystkie główne indeksy europejskie mocno odbiły.

Teraz pojawia się pytanie, czy to odbicie to rajd rynku niedźwiedzia, czy początek nowego trendu byczego? Podczas gdy napięcia geopolityczne sugerują ostrożność, obraz analizy technicznej wygląda byczo.

15 000 – kluczowy poziom dla Dax

Dax osiągnął szczyt powyżej 16 000 punktów, po czym niedźwiedzie przejęły kontrolę. Jednak przed spadkiem można zauważyć, że rynek znalazł silne wsparcie na poziomie 15 000.

To wsparcie przekształciło się w opór i dlatego Dax waha się na obecnych poziomach. Po dziennym zamknięciu powyżej 15.000 Dax prawdopodobnie znajdzie więcej kupujących.

Odwrotna formacja głowy z ramionami sugeruje większe wzrosty

Podczas gdy horyzontalny opór na poziomie 15 000 wydaje się wystarczająco silny, aby odstraszyć inwestorów, odwrócona formacja głowy i ramion wspiera byczą tezę. Rynek zdaje się ponownie testować linię szyi, a mierzony ruch wskazuje na nowe maksimum wszech czasów.

Głowy i ramiona są formacjami odwrócenia trendu, a ich ruch mierzony reprezentuje tylko minimalną odległość, jaką rynek powinien przebyć. W związku z tym hossa na rynku Dax może być kontynuowana nawet powyżej maksimów z końca 2022 roku.

Konflikt Rosja-Ukraina nie wystarczy, by przestraszyć inwestorów na rynkach akcji

Ryzykiem dla europejskich rynków akcji jest tocząca się wojna w Europie Wschodniej. Oczywiście później pojawiły się powody do optymizmu.

Na przykład według informacji prasowych wczorajsze spotkanie pomiędzy dwoma krajami, w których toczy się wojna, przyniosło pewne postępy. W rezultacie na rynkach akcji nastąpił wzrost, ale nastroje mogą się zmienić w mgnieniu oka.

Podsumowując, inwestorzy na europejskich rynkach akcji nie przestraszyli się konfliktu. Wykupili zniżkę, o czym świadczy odbicie indeksu Dax o ponad 2 000 punktów, a obraz techniczny wygląda konstruktywnie na przyszłość.

Poziom 15 000 stanowi poziom kluczowy. Każde zamknięcie powyżej tego poziomu może wyzwolić większą siłę.