Home » News » Główne rynki Zatoki Perskiej rosną na początku handlu; Arabia Saudyjska powiększa straty

Główne rynki Zatoki Perskiej rosną na początku handlu; Arabia Saudyjska powiększa straty

News Team

W środę na początku handlu główne rynki akcji w Zatoce Perskiej odnotowały wzrosty, zmierzając do odrobienia części strat z poprzedniej sesji, chociaż indeks saudyjski przełamał tendencję do spadków.

Indeks referencyjny Arabii Saudyjskiej.TASI spadł o 0,4%, na skutek spadku o 2,6% największego w kraju pożyczkodawcy Saudi National Bank 1180.SE i 1,5% spadku Al Rajhi Bank 1120.SE. We wtorek indeks spadł o ponad 2%.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniżył we wtorek swoją prognozę wzrostu gospodarczego w Arabii Saudyjskiej na 2024 r. do 2,7%, przewidując wolniejsze ożywienie w obliczu niższej produkcji ropy, ale stwierdził, że wzrost gospodarczy w sektorach niezwiązanych z ropą w tym roku pozostanie „solidny”.

Rząd Arabii Saudyjskiej nakazał we wtorek państwowemu przedsiębiorstwu naftowemu Aramco 2222.SE wstrzymanie planu ekspansji ropy i osiągnięcie maksymalnej trwałej zdolności produkcyjnej na poziomie 12 mln baryłek dziennie (bpd), czyli o 1 mln bpd poniżej celu ogłoszonego w 2020 r.

Akcje Aramco spadły o 0,2%.

Ceny ropy naftowej – katalizator rynków finansowych w Zatoce Perskiej – spadły, gdy słaba aktywność gospodarcza w Chinach, największym importerze ropy na świecie, wpłynęła na nastroje, ale ceny osiągnęły pierwszy miesięczny wzrost od września, gdy pogłębiające się konflikty na Bliskim Wschodzie wzbudziły obawy o podaż.

Główny indeks akcji Dubaju .DFMGI wzrósł o 0,2%, czemu sprzyjał wzrost o 1,1% w przypadku blue-chipów Emaar Properties EMAR.DU, podczas gdy Tecom Group TECOM.DU zyskał 2,2% po gwałtownym wzroście rocznego zysku.

W Abu Zabi indeks .FTFADGI wzrósł o 0,1%.

Katarski benchmark .QSI zyskał 0,5%, a Qatar Islamic Bank QISB.QA wzrósł o 1,1%.

We wtorek Hamas poinformował, że otrzymał i analizuje nową propozycję zawieszenia broni i uwolnienia zakładników w Gazie, przedstawioną przez mediatorów po rozmowach z Izraelem, co wydaje się być najpoważniejszą inicjatywą pokojową od miesięcy.

Source: https://buystocks.co.uk/news/major-gulf-markets-rise-in-early-trade-saudi-extends-loss/