Giełdy zmierzają w stronę rekordowych poziomów w tygodniu charakteryzującym się dużą inflacją.
W poniedziałek światowe giełdy osiągnęły rekordowe poziomy, w tygodniu, w którym dane o inflacji mogą potwierdzić lub przełamać oczekiwania dotyczące wcześniejszych obniżek stóp procentowych w USA, podczas gdy dane dotyczące aktywności w Chinach potwierdzą optymizm co do trwałego ożywienia w drugiej gospodarce świata.
Choć w centrum uwagi będą dane o inflacji w USA, raporty o sprzedaży detalicznej w Chinach i produkcji przemysłowej również mogą mieć duży wpływ na ogólne nastroje inwestorów.
Władze chińskie są również gotowe sprzedać 1 bilion juanów (140 miliardów dolarów) w obligacjach o dłuższym terminie zapadalności, aby pomóc w sfinansowaniu wydatków stymulacyjnych w kraju.
Poprawa nastrojów pomogła wynieść chińskie blue chipy do najwyższego poziomu od siedmiu miesięcy, a pozytywne wibracje przeniosły się do Europy, gdzie indeks STOXX 600 osiągnął niemal rekordowe poziomy, a kontrakty terminowe na amerykańskie akcje wzrosły o 0,1%.
„Inwestujący w amerykańskie akcje, a także inwestorzy w obligacje, złoto i dolar (no cóż, tak naprawdę wszyscy) będą chcieli rozpocząć tydzień od masowania ekspozycji przed amerykańskimi PPI i CPI oraz sprzedażą detaliczną” – powiedział Chris Weston, strateg Pepperstone.
Indeks MSCI All-World wzrósł w poniedziałek i obecnie znajduje się niecałe 0,5% od rekordowych maksimów z marca.
Na całym świecie wiele teraz zależy od tego, czy kwietniowy raport o inflacji w USA pokaże umiarkowanie po trzech miesiącach pozytywnych niespodzianek. Mediana prognoz przewiduje, że podstawowe ceny konsumpcyjne wzrosną w miesiącu o 0,3% w porównaniu z 0,4% w marcu, co spowoduje spadek rocznej stopy do 3,6%.
Dane są tak istotne, że zaokrąglenie do drugiego miejsca po przecinku może zrobić różnicę.
„Nasza niezaokrąglona prognoza bazowa CPI na poziomie 0,27% m/m sugeruje większe ryzyko gołębiego zaskoczenia zaokrąglonym wzrostem o 0,2%” – zauważyli analitycy TD Securities.
Niska liczba prawdopodobnie zwiększyłaby przewidywania, że Rezerwa Federalna może złagodzić tę decyzję już w lipcu, co obecnie szacuje się na 25%. Podobnie wydruk o wysokiej inflacji może spowodować obniżkę stóp we wrześniu i stanowić wyzwanie dla cen 42 punktów bazowych luzowania w tym roku.
Pojawią się także dane dotyczące cen producentów w USA, sprzedaży detalicznej i liczby bezrobotnych, a także końcowe raporty na temat inflacji w Europie, które powinny wzmocnić oczekiwania na czerwcową obniżkę stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny.
W tym tygodniu będzie wielu mówców Fed, którzy będą informować rynki o swoim sposobie myślenia, w tym przewodniczący Fed Jerome Powell, który we wtorek pojawi się wraz z szefem holenderskiego banku centralnego.
Optymistyczne zarobki
Wyniki ogłosiło 80% spółek z indeksu S&P 500, co oznacza, że spółki są na dobrej drodze do zwiększenia zysków o 7,8%, znacznie powyżej kwietniowych oczekiwań na poziomie 5,1%.
Jak wynika z danych LSEG, które Nvidia (NVDA) opublikowała 22 maja, kwartalne zyski tak zwanych siedmiu wspaniałych firm mają wzrosnąć o 49%.
Do firm zgłaszających w tym tygodniu należą Walmart, Home Depot i Cisco.
Globalne indeksy akcji również odbiły w ostatnich tygodniach do rekordowych poziomów, mimo że rynki ograniczają w tym roku niektóre z bardziej agresywnych zakładów na obniżki stóp procentowych.
„Prosta interpretacja wyników rynków finansowych jest taka, że w gospodarce światowej kryje się większa siła, niż oczekiwano, a wyższe stopy procentowe raczej odzwierciedlają, niż hamują światowy wzrost” – mówi Bruce Kasman, szef działu badań ekonomicznych w JPMorgan.
„Ochylamy się w tym kierunku, ponieważ nasze prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego na 2024 r. i stóp procentowych są wyższe”.
Względne lepsze wyniki gospodarki amerykańskiej w dalszym ciągu wzmacniają dolara, podczas gdy jedynie groźba interwencji Japonii powstrzymuje ją od ponownego przetestowania bariery 160 jenów.
Bank Japonii wysłał w poniedziałek jastrzębi sygnał dla rynków, zmniejszając liczbę japońskich obligacji rządowych, które oferował do zakupu w ramach regularnej operacji, co spowodowało wzrost rentowności.
W poniedziałek dolar utrzymywał się na poziomie 155,87 jena, podczas gdy euro pozostało na niezmienionym poziomie 1,0777 dolara, po tym jak w zeszłym tygodniu napotkało opór w okolicach 1,0791 dolara.
Złoto spadło o 0,5% do 2347 dolarów za uncję, po wzroście o 2,5% w zeszłym tygodniu w wyniku popytu ze strony funduszy momentum i rozmów o ciągłych zakupach przez Chiny.
Ceny ropy naftowej pozostały w większości stabilne, przy czym kontrakty terminowe na ropę Brent wzrosły o 0,1%, do 82,87 dolarów za baryłkę, podczas gdy amerykańska ropa naftowa wzrosła o 0,13%, do 78,36 dolarów.
(1 dolar = 7,2339 juana chińskiego)
Source: https://buystocks.co.uk/news/stocks-grind-towards-record-highs-in-inflation-heavy-week/