Home » News » Giełdy zmierzają do rekordowych poziomów przed testem inflacji w USA.

Giełdy zmierzają do rekordowych poziomów przed testem inflacji w USA.

News Team

Giełdy azjatyckie wzrosły w czwartek do rekordowych szczytów, podczas gdy funt szterling zbliżył się do najwyższego poziomu od czterech miesięcy dzięki silnym wzrostom, gdy inwestorzy odliczali dane z USA, które mają pokazać obniżenie inflacji i utorować drogę do obniżek stóp procentowych już we wrześniu.

Akcje amerykańskie osiągnęły w środę rekordowe poziomy, a kontrakty terminowe na sesję w Azji utrzymywały się na niezmienionym poziomie. Obligacje i dolar pozostały zasadniczo stabilne, utrzymując jena na słabym poziomie 161 za dolara, blisko najniższego poziomu od dziesięcioleci.

Japoński Nikkei wzrósł o 1% do rekordowego poziomu 42 426. [.T]

Najszerszy indeks akcji MSCI z regionu Azji i Pacyfiku poza Japonią zyskał 1,2%, osiągając najwyższy poziom od dwóch lat. Giełdy na Tajwanie osiągnęły rekordowy poziom, a australijski indeks ASX 200 zamknął się o krok od swojego szczytu wszechczasów.

„Głównym czynnikiem jest tak naprawdę perspektywa obniżek stóp procentowych” – powiedział Shane Oliver, główny ekonomista i szef strategii inwestycyjnej w AMP w Sydney. „Jeśli otrzymamy dobry odczyt inflacji, spełni to jedno z kryteriów Powella”.

Przewodniczący Rezerwy Federalnej USA Jerome Powell powiedział w nocy na Kapitolu prawodawcom, że „więcej dobrych danych” uzasadnia konieczność obniżenia stóp procentowych przez amerykański bank centralny. Wycena kontraktów terminowych implikuje około 75% szans na obniżkę we wrześniu.

Ekonomiści prognozują, że roczny CPI w USA spadł w czerwcu do 3,1% z 3,3% w maju.

Bank Korei nie zgodził się na stopy procentowe, ale pominął ostrzeżenie dotyczące inflacji, podczas gdy gubernator Rhee Chang-yong powiedział reporterom, że nadszedł czas, aby przygotować się na przejście do obniżek stóp procentowych.

W środę zmiana tonu w Banku Rezerw Nowej Zelandii doprowadziła do ostrej ponownej wyceny oczekiwań dotyczących obniżek stóp procentowych, przy spadku referencyjnej dwuletniej stopy swapowej o 18 punktów bazowych i spadku kursu waluty.

Oczekuje się, że w dalszej części dnia Malezja utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie, a sezon wyników w USA również rozpocznie się od wyników Delta Air Lines i wiodącej firmy konsumenckiej PepsiCo, a następnie w piątek zostaną opublikowane wyniki banków.

CHINY OPÓŹNIONE

W czwartek giełdy w Chinach szły w parze z dynamiką rynku, jednak napływ rozczarowujących danych i rozmów o cłach na głównych rynkach eksportowych sprawiły, że wzrosty były trudne do utrzymania. Wydruk PKB Chin ukaże się w poniedziałek.

Hang Seng w Hongkongu wzrósł o 1%, a na kontynencie największy indeks CSI300 wzrósł o 1,1%, choć pozostaje dość blisko wtorkowego minimum od czterech i pół miesiąca. [.HK] [.SS]

Chiński juan wzrósł z najniższego poziomu od prawie ośmiu miesięcy do 7,2701 za dolara. [CNY/]

Funt szterling umocnił się po tym, jak główny ekonomista Banku Anglii wypowiadał się bardziej niejasno na temat terminu obniżek stóp procentowych, niż spodziewało się wielu inwestorów, i osiągnął najwyższy od czterech miesięcy poziom 1,2866 dolara po tym, jak dane o brytyjskim PKB przekroczyły oczekiwania.

W innych krajach ruchy były umiarkowane przed publikacją CPI w USA.

Euro umocniło się do 1,0835 dolara.

Jen spadł do 161,7 za dolara. Dane pokazały, że podstawowe zamówienia na maszyny w Japonii nieoczekiwanie spadły drugi miesiąc z rzędu, co podważa oczekiwania dotyczące wzrostu stóp procentowych.

Dolar nowozelandzki znalazł wsparcie przy swojej 200-dniowej średniej kroczącej i był notowany na poziomie 0,6095 USD. Dolar australijski wzrósł o 0,2% do najwyższego od sześciu miesięcy poziomu 0,6763 dolara. [AUD/]

Ceny obligacji skarbowych utrzymywały się na stabilnym poziomie przez noc oraz w Azji, przy czym rentowność dwuletnich obligacji w USA utrzymała się na poziomie 4,62%, a referencyjna rentowność 10-letnich obligacji wyniosła 4,29%. [US/]

W handlu towarami ceny ropy nieznacznie wzrosły w odpowiedzi na sygnały dużego popytu na benzynę w USA. Kontrakty terminowe na ropę Brent wzrosły o 71 centów, czyli o 0,8%, do 85,79 dolarów za baryłkę. Amerykańska ropa naftowa wzrosła o 67 centów, czyli 0,8%, do 82,77 dolarów za baryłkę. [O/R]

Korzystna pogoda w USA spowodowała, że kontrakty terminowe na pszenicę znalazły się w pobliżu najniższych poziomów od dwóch i pół miesiąca. [GRA/]

Złoto wzrosło o 0,5% do 2381 dolarów za uncję. Po wyprzedaży w zeszłym tygodniu cena bitcoina ustabilizowała się na poziomie około 58 900 dolarów.

Source: https://buystocks.co.uk/news/stocks-stride-to-record-highs-ahead-of-us-inflation-test/