Home » News » Giełdy w Azji rosną, w centrum uwagi Fed, a chińskie problemy związane z dezinflacją są nie do przecenienia

Giełdy w Azji rosną, w centrum uwagi Fed, a chińskie problemy związane z dezinflacją są nie do przecenienia

News Team

Większość azjatyckich akcji zwyżkowała w poniedziałek, aczkolwiek marginalnie, w miarę jak inwestorzy przyciszyli się przed serią kluczowych posiedzeń banków centralnych w tym tygodniu, podczas gdy akcje chińskich spółek spadły w związku z ciągłymi oznakami dezinflacji w kraju.

Rynki regionalne przyjęły pozytywne sygnały z Wall Street po tym, jak indeksy giełdowe w USA wzrosły w piątek w następstwie silniejszych niż oczekiwano danych z rynku pracy. Odczyt wskazał na pewną odporność największej gospodarki świata, choć pokazał także, że inwestorzy wyceniają mniejsze szanse na wcześniejsze obniżki stóp procentowych przez Rezerwę Federalną.

W poniedziałek kontrakty na akcje w USA były bez zmian.

Japoński Nikkei 225 osiągnął najlepsze wyniki wśród swoich konkurentów, odnotowując wzrost o 1,6% po odrobieniu znacznych strat odnotowanych w zeszłym tygodniu. Jastrzębie sygnały z Banku Japonii osłabiły lokalne akcje, chociaż perspektywa stosunkowo luźnych warunków monetarnych w Japonii w dalszym ciągu utrzymywała inwestorów w optymizmie wobec lokalnych akcji.

Szersze rynki azjatyckie zanotowały nieco wyższe notowania, choć obawy związane z Chinami i ostrożność przed posiedzeniem Rezerwy Federalnej w tym tygodniu sprawiły, że wzrosty były ograniczone. Choć powszechnie oczekuje się, że bank centralny pozostawi stopy procentowe na niezmienionym poziomie, jego perspektywy na 2024 r., zwłaszcza jeśli chodzi o plan rozpoczęcia obniżek stóp procentowych, będą uważnie obserwowane.

Australijski ASX 200 wzrósł o 0,2%, podczas gdy południowokoreański KOSPI wzrósł o 0,1%. Oprócz Fed podejmowane są również decyzje dotyczące stóp procentowych Banku Anglii, Europejskiego Banku Centralnego i Narodowego Banku Szwajcarii.

W związku z utrzymującą się dezinflacją chińskie akcje gwałtownie spadły w porównaniu do najniższych poziomów od 4 lat

Chiński indeks największych spółek Shanghai Shenzhen CSI 300 spadł o 1,3% do najsłabszego poziomu od początku 2019 r., podczas gdy Shanghai Composite i Hang Seng z Hongkongu również odnotowały podobne spadki.

Dane opublikowane w weekend pokazały, że w listopadzie inflacja konsumencka w Chinach spadła w najszybszym tempie od trzech lat, podczas gdy inflacja producentów spadła 14. miesiąc z rzędu.

Odczyty pokazały, że chińskie wydatki nie rosną pomimo ciągłych działań Pekinu zapewniających płynność – a jest to tendencja, która źle wróży największej gospodarce Azji. Chiny znajdowały się obecnie w fazie dezinflacji przez dwa kolejne miesiące, co zwiastowało niewielkie ożywienie aktywności gospodarczej w nadchodzących miesiącach.

Dane o inflacji pojawiły się także po kilku mieszanych odczytach makroekonomicznych za listopad i wywołały rosnące wezwania inwestorów do wprowadzenia większej liczby środków stymulacyjnych ze strony Pekinu.

Giełdy chińskie radziły sobie w tym roku najgorzej w Azji, przy utrzymującym się negatywnym nastawieniu do gospodarki.

Giełdy w Indiach gotowe do odbicia od rekordowych poziomów

Kontrakty terminowe na indyjski indeks Nifty 50 wskazały na nieznacznie słabe otwarcie w poniedziałek, a inwestorzy byli gotowi zablokować większe zyski po tym, jak indeks osiągnął w zeszłym tygodniu serię rekordowych poziomów.

Niedawne wzrosty indyjskich akcji spowodowały, że ich ogólna wycena przekroczyła granicę 4 bilionów dolarów, a wynikały one głównie z optymizmu co do najszybciej rozwijającej się dużej gospodarki świata.

Kluczowe, kluczowe zwycięstwo rządzącej partii BJP w wyborach stanowych, które zapewnia jej dobre wyniki w wyborach powszechnych w 2024 r., również zwiększyło optymizm na rynkach indyjskich.

W tym tygodniu uwaga skupiona jest teraz na kluczowych danych o inflacji konsumenckiej po tym, jak Bank Rezerw ostrzegł o potencjalnym wzroście inflacji do listopada.

Source: https://buystocks.co.uk/news/asian-stocks-rise-with-fed-in-focus-chinese-disinflation-woes-weigh/