HomeNewsExxonMobil zawiesza działalność na Dalekim Wschodzie Rosji

ExxonMobil zawiesza działalność na Dalekim Wschodzie Rosji

Hassan Maishera

Wiele zachodnich firm zawiesiło działalność w Rosji po jej inwazji na Ukrainę.

ExxonMobil zawiesił swój projekt dotyczący skroplonego gazu ziemnego na rosyjskim Dalekim Wschodzie. O tym ostatnim wydarzeniu poinformował dziś gubernator Rosji.

To najnowsze wydarzenie nastąpiło miesiąc po tym, jak ExxonMobil ogłosiła, że zaprzestanie działalności w Rosji.
Po inwazji na Ukrainę w lutym Rosja spotkała się z ostrą krytyką ze strony zachodnich koncernów. Pomimo licznych rozmów pokojowych, siły rosyjskie nadal okupują niektóre miasta na Ukrainie.

W marcu ExxonMobil ogłosił, że zamknie swoje operacje naftowe i gazowe w Rosji, których wartość szacuje się na ponad 4 mld USD. Firma dodała również, że zaprzestanie dalszych inwestycji w tym kraju.

W wyniku najnowszej decyzji Exxon wycofałby się z kontrolowania dużych zakładów wydobycia ropy i gazu na Wyspie Sachalin na rosyjskim Dalekim Wschodzie. Firma zrezygnowała również z wartej wiele miliardów dolarów instalacji LNG, którą planowała wybudować w tym kraju. Nie wiadomo jednak, czy ExxonMobil wznowi ten projekt w późniejszym terminie.

Exxon planował wcześniej budowę dalekowschodniego projektu skroplonego gazu ziemnego (LNG). Obiekt ten będzie miał roczną przepustowość ponad 6 mln ton w ramach konsorcjum Sachalin-1, którego liderem jest rosyjski gigant energetyczny Rosnieft. Gubernator obwodu chabarowskiego Michaił Degtyarow powiedział:

"Projekt, który Amerykanie – Exxon – ogłosili w porcie De Kastri z rurociągiem z Sachalinu, został zamrożony do odwołania. Dlaczego tak się stało? Jestem zdumiony, to jest strzał w stopę".

Inny gigant naftowy, BP, zrezygnował z udziału w rosyjskim gigancie naftowym Rosniefti po prawie trzydziestu latach współpracy.

Oprócz koncernów naftowych działalność w Rosji zakończyło kilka zachodnich korporacji, w tym MasterCard, Nestle, Shell, Unilever, Goldman Sachs, Deutsche Bank, Western Union, Visa, American Express, Citigroup, Starbucks, McDonald's, PepsiCo i wiele innych.