Europejskie giełdy stoją w obliczu znacznych spadków przed najważniejszymi decyzjami banku centralnego
W poniedziałek 18 września 2023 r. europejskie akcje odnotowały zauważalny spadek, ponieważ inwestorzy zachowali ostrożność w oczekiwaniu na decyzje dotyczące polityki pieniężnej Rezerwy Federalnej, Banku Anglii (BoE) i Banku Japonii (BoJ). Ostrożność ta znalazła odzwierciedlenie na paneuropejskim indeksie Stoxx 600, który spadł o 1,13%, wraz ze spadkami brytyjskiego FTSE 100, niemieckiego DAX, francuskiego CAC 40 i szwajcarskiego SMI.
Inwestorzy zwracają szczególną uwagę na nadchodzącą decyzję BoE, oczekując ostatecznej podwyżki stóp procentowych na zakończenie cyklu zacieśnienia polityki pieniężnej. Na tę decyzję wpływa rekordowo wysoka dynamika płac oraz utrzymująca się wysoka inflacja, które wymuszają dodatkowe zaostrzenie polityki. Jednak najnowsze wskaźniki gospodarcze sugerują, że wcześniejsze podwyżki stóp zaczęły osłabiać aktywność gospodarczą i że gospodarka Wielkiej Brytanii weszła w łagodną recesję.
We wtorek analityk rynku Shawn Hickman zauważył, że banki centralne poczyniły znaczne wysiłki w celu kontrolowania inflacji i prawdopodobnie unikną przedwczesnego obniżki stóp procentowych. Wspomniał także, że nie spodziewa się istotnej podwyżki stóp przed posiedzeniem FOMC.
W przeciwieństwie do przewidywanej podwyżki stóp procentowych przez BoE, oczekuje się, że Rezerwa Federalna pozostawi stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Jednakże inwestorzy będą uważnie monitorować załączone oświadczenie i prognozy w poszukiwaniu wskazówek na temat perspektyw przyszłych stóp procentowych. Bieżące dane z narzędzia FedWatch Tool należącego do CME Group (NASDAQ: CME) wskazują na 99% szans, że Fed utrzyma stopy procentowe w tym tygodniu, przy bardziej zróżnicowanych perspektywach na listopad.
Oprócz tych oczekiwań Bundesbank podał w poniedziałek, że gospodarka Niemiec prawdopodobnie w III kwartale nieznacznie się skurczy z powodu braku pozytywnego wkładu konsumpcji prywatnej.
Rynki akcji w Austrii, Belgii, Danii, Finlandii, Grecji, Holandii, Polsce, Portugalii, Rosji, Hiszpanii, Szwecji i Turcji również odnotowały ostre lub umiarkowane straty. Tymczasem Islandia i Norwegia odnotowały marginalne spadki, podczas gdy Irlandia zamknęła się nieco wyżej.
Na rynku brytyjskim firmy takie jak Persimmon (LON: PSN), British Land Company, Entain (LON: ENT), St. James’s Place, ICP, TUI (LON: TUIT), Land Securities i Auto Trader Group odnotowały straty rzędu 3 do 4%. Na rynku niemieckim MTU Aero Engines (OTC: MTUAY), Sartorius, Infineon (OTC: IFNNY), Porsche (ETR: P911_p), Merck, Adidas (OTC: ADDYY), HeidelbergCement (ETR: HEIG), Siemens Energy, Zalando , Vonovia, Volkswagen (ETR: VOWG_p), BASF, Deutsche Bank (ETR: DBKGn), Siemens Healthineers i Bayer (OTC: BAYRY) zakończyły spadki od 1,3 do 3,6%.
W Paryżu Societe Generale (OTC: SCGLY) spadła o ponad 12% po tym, jak jego dyrektor naczelny Sławomir Krupa skorygował cele w zakresie rentowności i przewidywał wolniejszy wzrost. Obecnie celem banku jest osiągnięcie zwrotu z materialnego kapitału własnego na poziomie 9–10% do 2026 r. w porównaniu z poprzednim celem zakładającym zwrot na poziomie 10% do 2025 r.