Europa ma najgorszy sezon wyników od początku Covida – bez nadziei na szybką poprawę
Analitycy powiedzieli CNBC, że około połowa europejskich spółek nie spełniła oczekiwań dotyczących zysków w ostatnim sezonie sprawozdawczym, pomimo i tak już niskich, jak twierdzą analitycy, którzy przewidywali, że region będzie nadal borykał się z problemami związanymi z wysokimi stopami procentowymi.
Według analizy danych FactSet, według stanu na 29 lutego, z 313 firm, 50,2% odnotowało wzrost. Był to najmniejszy odsetek uderzeń – a tym samym najgorszy sezon wyników – od pierwszego kwartału 2020 r., kiedy pandemia po raz pierwszy uderzyła w europejskie firmy.
Podział sektorowy pokazał, że materiały, artykuły konsumpcyjne i opieka zdrowotna należały do sektorów osiągających najgorsze wyniki w ciągu ostatnich trzech miesięcy 2023 r. Z drugiej strony sektory technologii i użyteczności publicznej to sektory o najwyższym odsetku pozytywnych wyników w stosunku do oczekiwań, według badania Dane zestawu faktów.
Edward Stanford, szef europejskiej strategii akcji w HSBC, powiedział w poniedziałek CNBC, że „od dawna nie widzieliśmy tak niskiego poziomu wzrostów”. Dodał, że rozczarowanie było „dość powszechne”.
Philippe Ferreira, zastępca dyrektora ds. gospodarki i strategii cross-asset w Kepler Cheuvreux, powiedział, że za tymi rozczarowaniami kryje się kilka przyczyn.
„Słabsze otoczenie makro w Europie, ze wzrostem PKB [gross domestic product] bliskim 0% w trzecim i czwartym kwartale, znaczna ekspozycja niektórych firm na Chiny, co było przeszkodą dla L’Oreal na przykład” – powiedział. Chiny doświadczają obecnie deflacji i słabego popytu konsumenckiego.
Dane Europejskiego Urzędu Statystycznego pokazały, że w trzecim kwartale europejska gospodarka skurczyła się o 0,1%. W czwartym kwartale PKB regionu wzrósł o 0,1%, unikając w ten sposób technicznej recesji – definiowanej jako dwa kolejne kwartały recesji gospodarczej.
Gospodarka europejska stanęła w obliczu szeregu wyzwań, w tym wstrząsów wtórnych inwazji Rosji na Ukrainę na pełną skalę. Wywołało to kryzys energetyczny w regionie i doprowadziło do rekordowo wysokiej inflacji. W związku z tym blok boryka się obecnie z rekordowo wysokimi stopami procentowymi Europejskiego Banku Centralnego, co sprawia, że uzyskanie nowego finansowania dla firm jest droższe.
Bonanza wykupu akcji
Sharon Bell, starszy specjalista ds. strategii europejskiej w Goldman Sachs, powiedziała CNBC, że zauważyła nowy trend dla europejskich korporacji w tym sezonie wyników.
„Widzieliście, że wiele firm ogłasza wykup” – powiedziała we wtorek „Squawk Box Europe” CNBC. Wykupy własne mają miejsce wtedy, gdy firma odkupuje własne akcje, zmniejszając w ten sposób ich rzadkość, co podniosłoby ich cenę i stanowiło zachętę dla obecnych akcjonariuszy.
„To coś absolutnie ogromnego, czegoś takiego nigdy wcześniej nie widzieliśmy od 20, 30 lat. Europejskie firmy wypłacają dywidendy, nie dokonują wykupów” – powiedziała.
Shell, Deutsche Bank, Novo Nordisk , UBS i UniCredit znalazły się wśród europejskich spółek, które ogłosiły plany wykupu akcji w 2024 roku.
Goldman’s Bell wymienił kilka przyczyn tej tendencji, stwierdzając, że „zarobki w ciągu ostatnich kilku lat były w miarę dobre, mają dobre bilanse” oraz „nie ma zbyt wielu nabywców europejskich akcji”.
Jednak nie mogąc się doczekać kolejnego sezonu sprawozdawczego, stratedzy są pesymistyczni co do odwrócenia się sytuacji.
„Uważamy, że zyski europejskich przedsiębiorstw mogą w dalszym ciągu znajdować się pod presją z tych samych powodów, a mianowicie spowolnienia wzrostu i braku wsparcia ze strony polityki pieniężnej, a także słabego krajowego popytu konsumenckiego” – stwierdziła Ferreira.
„Spodziewamy się jednak znacznej rozbieżności pomiędzy spółkami mającymi kontakt z konsumentami amerykańskimi lub szybko rozwijającymi się rynkami wschodzącymi, bardziej pozytywnymi i tymi, których przychody są mniej zróżnicowane geograficznie” – dodał.
Source: https://buystocks.co.uk/news/ma-may-breathe-new-life-into-europes-neglected-telecoms/