HomeNewsNajlepsze ETF-y do kupienia przy wskaźnikach P/E: XLE, XOP i VDE

Najlepsze ETF-y do kupienia przy wskaźnikach P/E: XLE, XOP i VDE

Mircea Vasiu

Energetyczne ETF-y są wyceniane przyzwoicie i wypłacają wysokie dywidendy, ponieważ ceny energii wciąż idą w górę. Jakie są zatem najlepsze ETF-y energetyczne, które warto kupić?

Spektakularny wzrost cen ropy naftowej spowodował, że wielu inwestorów zwróciło swoją uwagę na sektor energetyczny. Alternatywą dla bezpośredniego zakupu akcji spółek naftowych są ETF-y energetyczne, które zapewniają dywersyfikację w ramach branży i są notowane po atrakcyjnych wycenach.

Jakie są zatem najlepsze ETF-y energetyczne do kupienia przy atrakcyjnych wycenach? Oto trzy, które warto rozważyć:

  • Energy Select Sector SPDR Fund (XLE)
  • SPDR S&P Oil & Gas Exploration & Production ETF (XOP)

Energy Select Sector SPDR Fund (XLE)

XLE jest jednym z najbardziej płynnych ETF-ów energetycznych, który oferuje ekspozycję na amerykański przemysł energetyczny. Przy rocznej stopie zwrotu z dywidendy wynoszącej 3,75% i wskaźniku P/E wynoszącym 16,64 XLE jest interesującą opcją dla tych, którzy chcą uzyskać ekspozycję na sektor energetyczny, nie inwestując bezpośrednio w akcje jednej konkretnej spółki.

Głównymi udziałowcami XLE są Exxon Mobil Corporation i Chevron Corporation. Na te dwie spółki przypada 43,97% udziałów w ETF-ie, a inne warte uwagi udziały znajdują się w spółkach EOG Resources (4,87%), ConocoPhillips (4,5%) i Schlumberger NV (4,33%).

Główne sektory, w których ulokowane są udziały XLE to sektor surowców energetycznych i usług przemysłowych.

SPDR S&P Oil & Gas Exploration & Production ETF (XOP)

XOP koncentruje się na podsektorze poszukiwań i wydobycia, dzięki czemu jest interesującą opcją dla tych, którzy chcą uzyskać ekspozycję na spółki zajmujące się odkrywaniem i eksploracją nowych złóż ropy naftowej i gazu.

Głównymi udziałowcami są Southwestern Energy Company (2,96%), EQT Corporation (2,91%), Antero Resources Corporation (2,55%) i Hess Corporation (2,44%).

Wskaźnik P/E dla XOP wynosi 13,25, a roczna stopa dywidendy 1,26%.

Vanguard Energy ETF (VDE)

W przeciwieństwie do XOP, udziały VDE są skoncentrowane w kilku akcjach, takich jak Exxon Mobil (20,51%) czy Chevron (17,09%). VDE jest notowany przy wyższym wskaźniku P/E niż dwa pozostałe ETF-y przedstawione w tym artykule (34,8), ale jego roczna stopa zwrotu z dywidendy jest także znacznie wyższa i wynosi 3,52%.

Stopa zwrotu VDE w ciągu roku wynosi +42,71%.