HomeNewsCzy warto kupować brytyjskie akcje, gdy rynek pracy się rozgrzewa?

Czy warto kupować brytyjskie akcje, gdy rynek pracy się rozgrzewa?

Mircea Vasiu

Rynek pracy w Wielkiej Brytanii jest w dobrej kondycji, o czym świadczą opublikowane dziś dane o zatrudnieniu. Czy zatem warto kupować akcje brytyjskie w warunkach silnego rynku pracy?

Dzisiejsze dane dotyczące zmiany liczby osób ubiegających się o zasiłek dla bezrobotnych oraz stopy bezrobocia pokazały, że rynek pracy w Wielkiej Brytanii jest silny. Zgodnie z oczekiwaniami, stopa bezrobocia spadła do 3,8%, a zmiana liczby osób ubiegających się o pracę również spadła, osiągając poziom niewidziany od początku pandemii COVID-19.

Dane ujawniły, że obecnie na każdego bezrobotnego przypada jedno wolne miejsce pracy, co nie było obserwowane od początku XXI wieku. Ponadto, zaczyna narastać presja płacowa, a w wielu sektorach, takich jak transport i gospodarka magazynowa oraz IT i komunikacja, wzrost płac znacznie przekracza średnią tendencję.

Silny rynek pracy prowadzi do silnej gospodarki, a zatem ma wpływ także na rynek akcji. W związku z tym nie dziwi fakt, że indeks FTSE 100, wiodący indeks giełdowy w Wielkiej Brytanii, odrobił wszystkie straty z 2022 roku i obecnie dąży do osiągnięcia wysokich poziomów.

FTSE 100 wyrównał wszystkie straty z 2022 r.

Indeks FTSE 100 powrócił na wysokie poziomy po tym, jak odrobił wszystkie straty z 2022 roku. Obecnie napotyka horyzontalny opór na poziomie 7 600 punktów i zbliża się do nowego maksimum.

Rynek odbił się od silnego wsparcia w rejonie 6 800 punktów po tym, jak bank centralny zasygnalizował przerwę w cyklu zacieśniania polityki pieniężnej. Po kilku podwyżkach stóp procentowych Bank Anglii stwierdził, że woli poczekać i zobaczyć dalsze dane, a następnie zdecydować, czy konieczne są kolejne podwyżki.

W związku z tym rynek odbił się od dna i odrobił wszystkie straty z 2022 roku. Co więcej, lokalna waluta, funt brytyjski, jest słaba, co napędza hossę na giełdzie. Na przykład kurs GBP/USD wynosi 1,30, czyli jest niższy niż 1,42 rok temu.

Podsumowując, przy wstrzymanym posiedzeniu Banku Anglii i słabej walucie indeks FTSE 100 ma szansę osiągnąć nowe maksima. Co więcej, dane o inflacji, których publikacja jest zaplanowana na jutro, mogą stanowić kolejną zachętę do kupowania brytyjskich akcji.