Home » News » 4 najważniejsze wydarzenia ekonomiczne, które wpłyną na rynek akcji

4 najważniejsze wydarzenia ekonomiczne, które wpłyną na rynek akcji

Inflacja w USA i Wielkiej Brytanii, dane Zew Economic Sentiment, oświadczenie EBC w sprawie polityki monetarnej – najważniejsze wydarzenia ekonomiczne, które będą miały wpływ na rynki akcji w tym tygodniu.

Nadchodzący tydzień handlowy stoi pod znakiem ważnych wydarzeń gospodarczych, które będą poruszać rynkami finansowymi. Co więcej, jest to tydzień wielkanocny, więc handel będzie mniejszy niż zwykle, szczególnie w ostatnich dniach tygodnia.

Kalendarz ekonomiczny jest pełen kluczowych danych i wydarzeń ekonomicznych, ale te cztery są warte uważnej obserwacji:

  • Inflacja w USA
  • Nastroje ekonomiczne Zew
  • Inflacja w Wielkiej Brytanii
  • Oświadczenie EBC w sprawie polityki monetarnej

Inflacja w USA

Na jutro zaplanowana jest publikacja danych o inflacji w USA za marzec. Rynek oczekuje, że inflacja wzrośnie o kolejne 1,2% M/M, po poprzednim wzroście o 0,8% w lutym. Rynek spodziewa się jednak, że inflacja może zaskoczyć w górę.

Ceny towarów i usług wzrosły w najszybszym tempie w ciągu ostatnich czterech dekad, podczas gdy Rezerwa Federalna podniosła stopy procentowe jedynie o 25 pb z poziomu bliskiego zeru. W związku z tym, wyższe od oczekiwań dane o inflacji przemawiają za podwyżką stóp o 50 pb w maju.  

Nastroje ekonomiczne Zew

Zew Economic Sentiment to indeks dyfuzji w Niemczech. Jest to ankieta przeprowadzana wśród blisko 300 niemieckich inwestorów instytucjonalnych dotycząca perspektyw gospodarczych w strefie euro.

Zew jest postrzegany jako wiarygodny wskaźnik wzrostu gospodarczego, a obecnie wskazuje, że strefa euro może zmierzać w kierunku recesji. Przy inflacji znacznie przekraczającej cel EBC recesja skomplikuje sytuację banku centralnego.

Inflacja w Wielkiej Brytanii

W środę oczekuje się, że roczna inflacja w Wielkiej Brytanii wzrośnie w marcu o 6,7%, w porównaniu z 6,2% w lutym. Indeks FTSE 100 odbił się od najniższych poziomów z 2022 r. i obecnie grozi mu nowe maksimum. Jeśli dane o inflacji rozminą się z szacunkami, brytyjski rynek akcji zareaguje jako jeden z pierwszych.

Oświadczenie EBC w sprawie polityki monetarnej

Najważniejszym wydarzeniem nadchodzącego tygodnia jest oświadczenie EBC w sprawie polityki pieniężnej. Nikt nie oczekuje, że EBC podniesie stopy w tym tygodniu, ale ton wypowiedzi i konferencji prasowej wystarczy, by poruszyć rynki.

EBC stoi przed trudnym zadaniem. Inflacja w Europie jest wysoka, ale wojna na Ukrainie sprawia, że EBC jest niechętny normalizacji polityki monetarnej.