Home » News » Czy warto kupować akcje Pfizer po publikacji wyników za Q4 2021 roku?

Czy warto kupować akcje Pfizer po publikacji wyników za Q4 2021 roku?

Pfizer ogłosiły dziś wyniki kwartalne, które ogólnie okazały się imponujące. Cena akcji spadła jednak na otwarciu, gdyż prognozy nie pokryły się z szacunkami.

Pfizer zyskał światowe uznanie, ponieważ jest jedną z pierwszych firm farmaceutycznych, która odkryła i dostarczyła szczepionkę przeciwko COVID-19. Dziś spółka podała wyniki finansowe za Q4 2021 i zaprezentowała ogólnie dobre wyniki. Jednak prognozy nie pokryły się z szacunkami, a kurs akcji otworzył się na minusie.

W trakcie sesji kurs jednak odreagował. Czy warto więc kupować akcje Pfizer?

Najważniejsze informacje z konferencji prasowej za Q4 2022

Pfizer odnotował kwartalne przychody w wysokości 23,8 mld USD i zrealizował lub przekroczył wszystkie założenia finansowe na rok 2021.Jednak prognoza na rok fiskalny 2022 była nieco niższa od szacunków rynkowych, co spowodowało ruch w dół. Przykładowo, rynek oczekiwał, że EPS w 2022 roku wyniesie 6,71 USD, ale spółka podała, że oczekuje EPS w przedziale 6,35 – 6,55 USD.

Jak wygląda wycena Pfizera?

Kurs akcji notowany jest na wskaźniku P/E Non-GAAP za ostatnie dwanaście miesięcy na poziomie 14.15, znacznie niższym od mediany sektora o 31,91%. Przy obecnej cenie, spółka jest wyceniana na 297,48 mld USD, a jej wartość przedsiębiorstwa wynosi 307,93 USD.

Poza atrakcyjnym wskaźnikiem P/E, Pfizer działa z marżą zysku brutto na poziomie 65,41%, wyższą od mediany sektora o 16,98%. Ponadto, spółka wypłaca kwartalną dywidendę, z rentownością dywidendową na poziomie 3,01% i wskaźnikiem wypłaty dywidendy 41,22%.

Co mówi nam sytuacja techniczna?

Sytuacja techniczna nakazuje ostrożność. Po jasnej stronie, byki mogą argumentować, że kurs akcji testuje obecnie wsparcie horyzontalne, a więc jest to dobre miejsce do kupna akcji.

Z drugiej strony, nie można zignorować możliwej formacji głowy z ramionami. Taka formacja wskazuje na odwrócenie, ale cena akcji znalazła wsparcie. Tak więc, podczas gdy powyżej wsparcia, byki nadal mają sprawę.  

Cena akcji Pfizer wzrosła o +52,38% w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy, a jej szczyt przypadł na rok 2021 i wyniósł około 60 dolarów za akcję. Ostatnio Wells Fargo utrzymał rekomendację kupna dla kursu akcji Pfizer z ceną docelową na poziomie 65 USD.