HomeNewsCzy warto kupić akcje Rheinmetall po wzroście o 23% w ciągu jednego dnia?

Czy warto kupić akcje Rheinmetall po wzroście o 23% w ciągu jednego dnia?

Mircea Vasiu

Akcje firmy Rheinmetall płoną po tym, jak niemiecki rząd ogłosił, że zainwestuje 2% swojego PKB w zwiększenie zdolności obronnych. Wiadomość ta wywołała gwałtowny wzrost cen akcji takich firm jak Rheinmetall – czy warto je kupić?

Inwazja Rosji na Ukrainę wywołała bezprecedensowe reakcje społeczności światowej. Kryzys bezpieczeństwa w Europie doprowadził do poważnych zwrotów na arenie geopolitycznej, z których część była nie do pomyślenia jeszcze kilka dni temu.

Niemcy – największa gospodarka europejska. Po konflikcie rosyjsko-ukraińskim rząd tego kraju ogłosił, że wyda 100 mld euro na obronność. Co więcej, zobowiązał się do corocznego przeznaczania 2% PKB na zwiększenie swoich zdolności obronnych.

Jest więc jedna niemiecka firma, która może skorzystać na tych ogromnych wydatkach – Rheinmetall AG.

Cena akcji Rheinmetall wzrosła o ponad 71% w ciągu ostatniego roku

Rheinmetall to niemiecka firma z siedzibą w Dusseldorfie. Jest producentem samochodów i broni, zatrudniającym ponad 25 000 osób.

Na tę wiadomość kurs jej akcji wzrósł o ponad 23% w ciągu jednej sesji i nadal utrzymuje się w pobliżu najwyższych poziomów. Rheinmetall jest notowany na giełdzie we Frankfurcie pod nazwą RHM i w chwili pisania tego artykułu zyskał kolejne 8%.

Jak przedstawiają się wyniki finansowe i wycena firmy Rheinmetall?

Oczekuje się, że w 2022 roku przychody Rheinmetall osiągną 6,2 mld EUR, a do 2025 roku wzrosną o kolejne 2 mld EUR. Zysk netto firmy wyniesie 398 miliardów euro w roku 2022, a szacuje się, że do roku 2024 osiągnie wartość 510 miliardów euro.

Oprócz wzrostu kursu akcji, akcjonariusze otrzymują wysoką dywidendę. Stopa dywidendy wynosi 2,66% w 2022 roku i oczekuje się, że do 2024 roku osiągnie poziom 3,89%. Przy obecnym kursie giełdowym wskaźnik P/E wynosi 11,86, przy czym przewiduje się, że do 2024 roku spadnie i osiągnie poziom 9,23.

Niedawno spółka zwiększyła dywidendę za rok obrotowy 2021 do 3,30 EUR/akcję – to kolejna pozytywna wiadomość dla akcjonariuszy. Ponadto, ostatnie wyniki finansowe zaprezentowane przez spółkę wykazały marżę operacyjną na poziomie 10,5% oraz przepływy pieniężne znacznie powyżej oczekiwań rynku.