HomeNewsCzy należy sprzedawać czy kupować indeks Dax, który szybko zbliża się do rynku niedźwiedzia?

Czy należy sprzedawać czy kupować indeks Dax, który szybko zbliża się do rynku niedźwiedzia?

Mircea Vasiu

Niemiecki indeks Dax po raz pierwszy od dwunastu miesięcy spadł poniżej poziomu 14 000 punktów. Czy teraz, gdy zmierza w kierunku terytorium rynku niedźwiedzia, nadszedł czas na kupno czy sprzedaż?

W zeszłym tygodniu światem wstrząsnęła wiadomość o inwazji Rosji na Ukrainę. W rezultacie w Europie Wschodniej wybuchła wojna, która ma ogromne konsekwencje dla całego kontynentu.

Poza tragedią samej wojny, nie należy lekceważyć jej skutków ekonomicznych dla starego kontynentu. Kraje zachodnie zareagowały, wprowadzając szereg bezprecedensowych sankcji gospodarczych, aby ukarać agresora – Rosję.

Jednak działania te będą miały również efekt bumerangu dla gospodarek europejskich. Wiele przedsiębiorstw, np. niemieckich, miało styczność z gospodarką rosyjską. Teraz, po rozpoczęciu konfliktu i wprowadzeniu sankcji, inwestorzy sprzedali niemiecki indeks Dax.

Niemiecki indeks Dax zbliża się do terytorium rynku niedźwiedzia

Rynek niedźwiedzia rozpoczyna się po spadku o więcej niż 20% od maksimów. Jeśli za szczyt przyjmiemy 16 300 punktów, to rynek niedźwiedzia rozpocznie się po zejściu poniżej około 13 000 punktów.

Dlatego też indeks Dax nie znajduje się jeszcze na terytorium rynku niedźwiedzia. Perspektywy nie wyglądają jednak dobrze.

Europejskie akcje z ekspozycją na Rosję są sprzedawane, a wiele z nich to akcje niemieckie. Co więcej, europejskie akcje są sprzedawane przez inwestorów uciekających z Europy i szukających bezpieczeństwa swoich funduszy w innych częściach świata.

Co więcej, Europa została osłabiona przez pandemię COVID19 , a wiele jej gospodarek wciąż nie może się otrząsnąć. Realia wojenne w Europie zagrażają odbudowie i mają poważne konsekwencje gospodarcze dla starego kontynentu.

Wreszcie, obraz techniczny nie wygląda dobrze. Rynek osiągnął już mierzony ruch w ramach formacji podwójnego szczytu, ale jest to tylko minimalna odległość, jaką rynek powinien przebyć, aby potwierdzić formację odwrócenia trendu.

Podsumowując, choć rynek nie znajduje się jeszcze na terytorium rynku niedźwiedzia, zarówno czynniki techniczne, jak i fundamentalne przemawiają za większym spadkiem indeksu Dax.