HomeNewsCzy można bezpiecznie kupować Nasdaq 100 po spadku o 1000 punktów w kwietniu?

Czy można bezpiecznie kupować Nasdaq 100 po spadku o 1000 punktów w kwietniu?

Mircea Vasiu

Sektor technologiczny znajduje się na terytorium korekty, co widać na indeksie Nasdaq 100. Czy po spadku o 1 000 punktów w kwietniu można bezpiecznie otwierać długie pozycje?

Po odbiciu się od najniższych poziomów z 2022 r., w kwietniu sektor technologiczny ponownie zanotował spadki. Indeks Nasdaq 100 jest reprezentatywny, ponieważ spadł z 15 200 do obecnych 14 000 punktów, głównie z powodu słabych wyników.

Jedną z firm, które w tym tygodniu przedstawiły słabe wyniki, był Netflix. Po raz pierwszy od dekady straciła ona subskrybentów, co wystraszyło inwestorów. W konsekwencji cena akcji spadła o ponad -30% tylko w ciągu jednej sesji giełdowej.

Tak czy inaczej, presja na Nasdaq 100 jest coraz większa, ponieważ skorygował się on od maksimów z 2021 roku bardziej niż inne amerykańskie indeksy. Czy jest to okazja do kupna?    

Możliwa formacja odwróconej głowy z ramionami wspiera byki

Z technicznego punktu widzenia rynek wydaje się formować odwróconą formację głowy z ramionami. Spadek w tym miesiącu osiągnął obszar, w którym może rozpocząć się konsolidacja jako prawe ramię formacji.

Jeśli tak się stanie, indeks Nasdaq 100 powinien się odbić i ruszyć w kierunku linii szyi, widocznej na poziomie 15 200 punktów. Przebicie powyżej tej linii byłoby jeszcze bardziej bycze, ponieważ sugerowałoby, że kolejnym poziomem zainteresowania inwestorów jest ruch mierzony, widoczny powyżej 17 200 punktów.

Nadmierne zacieśnianie polityki pieniężnej przez Fed może zaszkodzić akcjom

Spadek poniżej podwójnego dna w rejonie 13 200 pkt. unieważniłby odwróconą formację głowy i ramion. Ale co mogłoby spowodować taki spadek?

Jedną z przyczyn może być nadmierne zacieśnianie polityki pieniężnej przez Fed. Rezerwa Federalna walczy z najwyższą inflacją w ciągu ostatnich czterech dekad i ostrzegła rynki, że będzie szybciej podnosić stopy procentowe, nawet kosztem spowolnienia gospodarki.

Inaczej niż w innych częściach świata, gdzie inflację napędzają głównie wysokie ceny energii, Fed ma do czynienia z szerokim wzrostem cen towarów i usług. Wielu uczestników rynku uważa, że Fed jest już spóźniony i musi działać jak najszybciej.

Zrobił to na poprzednim posiedzeniu, ale podwyższył stopy procentowe tylko o ćwierć punktu bazowego. W związku z tym rynek oczekuje od Fed znacznie więcej, np. podwyżki stóp o 50 pb na kolejnym posiedzeniu.

Takie podwyżki powinny zaszkodzić akcjom, chyba że zostały już wycenione. Dlatego kluczem do przyszłych wyników indeksu Nasdaq 100 jest to, w jakim stopniu przyszłe podwyżki stóp są już wycenione.