HomeNewsInflacja w USA jest wyższa niż zgłaszana, twierdzi Elon Musk

Inflacja w USA jest wyższa niż zgłaszana, twierdzi Elon Musk

Hassan Maishera

Elon Musk zwrócił się do akcjonariuszy, prezentując w środę raport finansowy Tesli za I kwartał.

Stany Zjednoczone, podobnie jak inne wiodące gospodarki świata, zmagają się w ostatnich miesiącach z wysoką inflacją. Elon Musk uważa jednak, że liczby te są gorsze niż oczekiwano.

Musk powiedział to podczas środowej konferencji prasowej Tesli poświęconej wynikom finansowym za pierwszy kwartał. Według prezesa Tesli, spodziewa się on, że poziom inflacji utrzyma się do końca roku. Powiedział:

„Uważam, że oficjalne dane liczbowe zaniżają rzeczywistą wielkość inflacji. A wydaje się, że inflacja będzie się utrzymywać przynajmniej do końca tego roku”.

Musk powiedział, że chce, aby pojazdy elektryczne były przystępne cenowo, ale wzrost cen większości części oznacza, że nie może jeszcze osiągnąć tego celu. Ujawnił, że dostawcy Tesli domagają się wzrostu kosztów części o 20% do 30% w latach 2021-2022. Tesla dodał, że:

„Przynajmniej w krótkiej perspektywie czasowej koszty utrzymują się na niskim poziomie, ponieważ mamy podpisane umowy z dostawcami. Kontrakty modułowe oczywiście się skończą, a wtedy zaczniemy obserwować potencjalnie znaczący wzrost kosztów”.

Tesla, podobnie jak inne duże firmy w Stanach Zjednoczonych, zmaga się z rosnącymi kosztami surowców, towarów i logistyki wychodzącej. Firma napisała:

„Wyzwania związane z łańcuchem dostaw nie zniknęły, a nasz zespół radzi sobie z nimi od ponad roku. Oprócz niedoborów chipów, ostatnie epidemie COVID-19 obciążają nasz łańcuch dostaw i działalność fabryk. Co więcej, ceny niektórych surowców wzrosły w ostatnich miesiącach wielokrotnie.”

Lit pozostaje jednym z najtrudniejszych aspektów działalności firmy Tesla, a Elon Musk zachęcał przedsiębiorców do rozważenia możliwości rozpoczęcia działalności w zakresie produkcji litu. Powiedział on:

„Marże na lit są w tej chwili praktycznie marżami na oprogramowanie. To tak, jakbyś lubił bić pieniądze? Więc biznes litowy jest dla Ciebie”.

Elon Musk został niedawno uznany przez Forbes za najbogatszą osobę na świecie, z majątkiem netto wynoszącym ponad 260 miliardów dolarów. Niedawno złożył ofertę kupna Twittera, giganta mediów społecznościowych, opiewającą na 43 miliardy dolarów.