HomeNewsCzy można bezpiecznie kupować indeks S&P 500 po odbiciu się od wsparcia horyzontalnego?

Czy można bezpiecznie kupować indeks S&P 500 po odbiciu się od wsparcia horyzontalnego?

Mircea Vasiu

S&P 500 odbija się od horyzontalnego wsparcia na początku nowego tygodnia handlowego. Czy to już czas na inwestowanie?

Amerykański rynek akcji zakończył poprzedni tydzień na najniższych poziomach, strasząc inwestorów. Tygodniowe zamknięcie wywarło presję na byki, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że cofnięcie było agresywne i miało szeroki zasięg. 

Wczoraj jednak rynek odbił się od dna. Indeks S&P 500 wzrósł w poniedziałek, ponieważ inwestorzy spieszyli się, by kupić spadki. Czy można zatem bezpiecznie kupować indeks S&P 500 po odbiciu się od wsparcia horyzontalnego?

Najbliższe kwartały mogą być trudne dla inwestorów giełdowych

Patrząc na 4-letni cykl prezydencki, najbliższe kilka kwartałów może być trudne dla inwestorów giełdowych. Z historycznego punktu widzenia są to dwa najsłabsze kwartały, dlatego należy zachować ostrożność. 

Należy jednak zwrócić uwagę na to, co wydarzy się później. Sądząc po tym, co mówi nam historia, inwestorzy długoterminowi czekają na okazję do zwiększenia zysków przy każdym znaczącym spadku. 

Co z technicznym obrazem sytuacji?

Obraz techniczny stanowi uzupełnienie możliwej niepewności w nadchodzących kwartałach. Rzeczywiście, rynek akcji odbił się wczoraj od horyzontalnego wsparcia, ale może to być tylko odbicie. 

Wsparcie horyzontalne wydaje się być linią szyi formacji głowy i ramion. Dzienne zamknięcie poniżej poziomu 4.200 wywarłoby większą presję na rynek, ponieważ sprzedający będą naciskać na ruch w kierunku mierzonego poziomu. 

W związku z tym nie należy wykluczać ruchu w kierunku 3 600, jeśli wsparcie na 4 200 ustąpi. 

Jakie wydarzenia mogą wpłynąć na rynek akcji w nadchodzącym okresie?

Inwestorzy giełdowi koncentrują się obecnie na trzech obszarach: konflikcie w Europie Wschodniej, krajowej inflacji i polityce monetarnej Fed.

Konflikt rosyjsko-ukraiński wstrząsnął państwami zachodnimi. Fala sankcji, która po nim nastąpiła, ma ogromny wpływ na gospodarkę światową, a rynek akcji nie może pozostać obojętny. W związku z tym wszelkie nowe wydarzenia w tym konflikcie mogą gwałtownie poruszyć rynkami. 

Inflacja w USA jest bardzo wysoka. Niektórzy twierdzą, że osiągnęła już szczyt, ale na dowody tego trzeba jeszcze poczekać. Tymczasem inwestorzy obawiają się, że działania banku centralnego nie wystarczą, aby obniżyć inflację z wysokiego poziomu czterech dekad.

Mówiąc o banku centralnym, rynek wycenił agresywne zacieśnienie polityki pieniężnej przez Fed. Dlatego wszelkie zmiany oczekiwań rynkowych co do liczby podwyżek stóp procentowych w 2022 r. również mogą wywołać gwałtowne reakcje na rynku.