HomeNewsCzy można bezpiecznie kupować akcje indeksu S&P 500 po spadku o ponad 400 punktów?

Czy można bezpiecznie kupować akcje indeksu S&P 500 po spadku o ponad 400 punktów?

Mircea Vasiu

Indeks S&P 500 spadł o ponad 400 punktów w stosunku do swoich rekordowych poziomów. Wydarzenia geopolityczne wpływają na rynek akcji, a wydarzenia na linii Rosja-Ukraina miały na niego negatywny wpływ. Czy można bezpiecznie kupować indeks teraz, gdy znalazł on horyzontalne wsparcie?

Rynek akcji reaguje na wydarzenia geopolityczne, ale w przeszłości za każdym razem silnie się odbijał. W obliczu eskalacji konfliktu na linii Rosja-Ukraina indeks S&P 500 może spodziewać się kolejnych spadków.

Jednak dwa czynniki dobrze wróżą głównemu indeksowi amerykańskiego rynku akcji. Jednym z nich jest obraz techniczny – pomimo spadku indeks znalazł horyzontalne wsparcie.

Drugim są dane historyczne. Od lat 1940-tych łączna wartość strat spowodowanych wydarzeniami geopolitycznymi wyniosła średnio tylko -4,6%.

S&P 500 znajduje wsparcie na linii szyi formacji głowy i ramion

Obraz techniczny wskazuje na możliwą formację głowy z ramionami, co oznacza kłopoty dla byków. Rynek znajduje się obecnie na horyzontalnym wsparciu wyznaczonym przez linię szyi formacji, ale przełamanie poniżej otworzyłoby drogę do spadku w kierunku mierzonego ruchu.

Jednak dopóki wsparcie się nie utrzyma, niedźwiedzie powinny zachować ostrożność. Tylko dzienne zamknięcie poniżej linii szyi potwierdziłoby formację odwrócenia trendu.

Jak rynek reagował na wydarzenia geopolityczne w przeszłości?

Perspektywa eskalacji konfliktu na linii Rosja-Ukraina może wydawać się niepokojąca dla inwestorów giełdowych. Jednak szybki przegląd historii pokazuje, że akcje zazwyczaj dobrze znoszą wydarzenia geopolityczne.  

Dokładniej, średnia całkowita wartość spadku wartości inwestycji spowodowanego wydarzeniami geopolitycznymi od lat 1940-tych wynosi -4,6%. Co więcej, dno osiągnięto średnio po 19,7 dniach, a odreagowanie trwało średnio 43,2 dni.

Najbardziej znaczący wpływ na rynek akcji miał atak na Pearl Harbor. W grudniu 1941 r. w wyniku japońskiego ataku akcje spadły o blisko 20%. Jednak nawet taki spadek udało się odrobić w ciągu niecałego roku. Innym przykładem jest inwazja Iraku na Kuwejt. Spadek o -16,9% został odrobiony w ciągu nieco ponad pół roku.

Podsumowując, perspektywa wojny w Europie jest niepokojąca dla całego świata, ale inwestorzy giełdowi mają po swojej stronie historię, gdyż wszystkie spadki wywołane wydarzeniami geopolitycznymi zostały z czasem odrobione.