HomeNews4 akcje blue chip, które w ciągu ostatnich dwóch lat osiągnęły lepsze wyniki

4 akcje blue chip, które w ciągu ostatnich dwóch lat osiągnęły lepsze wyniki

Mircea Vasiu

Akcje blue chip mają tendencję do osiągania dobrych wyników zarówno w dobrych, jak i złych czasach. Oto cztery akcje blue chip, które warto kupić, ze względu na to, że pobiły rynek YTD: Schlumberger, Philip Morris International, Wells Fargo i Exxon Mobil.

Rok 2022 rozpoczął się źle dla inwestorów giełdowych, ponieważ główne indeksy skorygowały się od swoich szczytów. Największy spadek zanotował sektor technologiczny, a sprzedaż szybko rozprzestrzeniła się także na inne sektory.

Podczas pandemii COVID-19 inwestorzy ignorowali spółki blue chip. Spółka blue chip to taka, która radzi sobie zarówno w dobrych, jak i w złych czasach, a właśnie takie są wyniki tych czterech spółek w 2022 roku.

Schlumberger

Schlumberger (SLG:NYSE) jest spółką energetyczną dostarczającą rozwiązania i technologie dla podmiotów z branży energetycznej na całym świecie. Wzrost cen ropy naftowej dobrze wróżył spółce Schlumberger, której kurs wzrósł o 57% w ciągu ostatnich 12 miesięcy i o 34,26% YTD.

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy wartość wskaźnika price-to-book wynosiła 3,76 i była niższa od mediany dla sektora o 104,17%.

Philip Morris International

Philip Morris International (NYSE:PM) to gigantyczna firma działająca w branży tytoniowej. Zatrudnia blisko 70 000 osób, a jej siedziba znajduje się w Nowym Jorku.

Cena akcji wzrosła o 17,48% YTD, a spółka jest znana z wypłacania wysokiej dywidendy. Spółka zwiększała dywidendę przez ostatnie 13 lat z rzędu, a wskaźnik wypłaty dywidendy przekracza 80%.

Wells Fargo

Wells Fargo (NYSE:WFC) jest jednym z największych zdywersyfikowanych banków w Stanach Zjednoczonych. Został założony w 1852 r., a jego siedziba znajduje się w Kalifornii.

Cena akcji spółki wzrosła o 15,94% YTD, a spółka wypłaca również kwartalną dywidendę – rentowność dywidendowa wynosi 1,8%.

Exxon Mobil

Exxon Mobil (NYSE:XOM) jest kolejną spółką energetyczną, której kurs akcji rósł w ścisłej korelacji ze wzrostem cen ropy naftowej.

Exxon zwiększał swoje przychody szybciej niż mediana dla sektora – 58,88% w porównaniu z 27,19% rok do roku. Spółka wypłaca również dywidendę, której stopa zwrotu w przyszłości wynosi 4,55%, a pięcioletnia stopa wzrostu wynosi 3,13%.

Przy obecnym kursie giełdowym spółka jest wyceniana na 327,93 mld USD, a wartość przedsiębiorstwa wynosi 386,68 mld USD. W ciągu ostatnich sześciu kwartałów z rzędu Exxon pobił szacunkowe wyniki kwartalne.