HomeNewsCzy konsolidacja indeksu Dax dobiegła końca? Inwestorzy oczekują na przełamanie przedziału

Czy konsolidacja indeksu Dax dobiegła końca? Inwestorzy oczekują na przełamanie przedziału

Mircea Vasiu

Konsolidacja niemieckiego indeksu jest kontynuowana, ponieważ znalazł on silny opór w rejonie 16.000. Od prawie roku główny europejski rynek akcji nie jest w stanie przełamać tego ciasnego przedziału. Co więc dalej z indeksem Dax?

Jeden z głównych europejskich rynków akcji – rynek niemiecki, od prawie dwunastu miesięcy porusza się w wąskim przedziale. Indeks Dax reprezentuje najsilniejszą gospodarkę w Unii Europejskiej i często jest kojarzony z wynikami gospodarki europejskiej.

Krótko mówiąc, słabość lub siła Daxa idzie w parze z europejskim skurczeniem się lub rozszerzeniem gospodarki. Inwestorów zastanawia fakt, że przez cały ten czas Europejski Bank Centralny łagodził warunki finansowe, stosując luzowanie ilościowe i utrzymując stopę depozytową na poziomie -0,5%.

Teraz, gdy bank centralny sygnalizuje zaostrzenie warunków finansowych, co stanie się z indeksem Dax? Skoro nie mógł się podnieść podczas akomodacyjnej polityki pieniężnej, to czy zrobi to po rozpoczęciu zacieśniania?

Rozszerzenie Dax z 30 do 40 składników zostało niezauważone

We wrześniu ubiegłego roku niemiecki indeks został rozszerzony z 30 do 40 składników. Jedną z idei stojących za tą zmianą było unowocześnienie indeksu poprzez dodanie nowych składników z nowoczesnych branż.

Jednak nowe podmioty, takie jak Airbus czy Zalando, nie wywołały tak oczekiwanego rajdu, ponieważ indeks napotkał silny opór w rejonie 16.000.

Możliwa formacja podwójnego szczytu jest ostrzeżeniem indeksu Dax

Rynek dwukrotnie próbował przebić się powyżej 16 000 punktów i za każdym razem ponosił porażkę. Możliwa formacja podwójnego szczytu jest widoczna na wykresie dziennym, z linią szyi tuż przy głównym obszarze wsparcia.

Dzienne zamknięcie poniżej 14.800 punktów spowodowałoby dalsze osłabienie, ponieważ inwestorzy będą próbowali sprzedawać za cenę mierzonego ruchu. Podwójny szczyt jest niedźwiedzią formacją odwrócenia trendu, gdzie mierzony ruch jest równy odległości od szczytu do linii szyi, rzutowanej od linii szyi.

Widoczny na powyższym wykresie w kolorze pomarańczowym, sugeruje spadek do obszaru 13.600, jeśli rynek zamknie się poniżej linii szyi.

Podsumowując, trudno jest wyobrazić sobie rajd niemieckiego rynku akcji podczas gdy bank centralny zacieśnia politykę monetarną. W związku z tym byki powinny zwracać uwagę na linię szyi podwójnego szczytu.