HomeNews3 powody, by sprzedać akcje Facebooka

3 powody, by sprzedać akcje Facebooka

Mircea Vasiu

Meta, spółka stojąca za Facebookiem, po ostatnich wynikach kwartalnych zanotowała potężny spadek kursu akcji. Czy w związku z brakiem odbicia w międzyczasie jest miejsce na większe spadki?

Jedno z najbardziej szokujących wydarzeń na rynkach finansowych miało miejsce w ostatnim czasie, kiedy to akcje Mety, spółki macierzystej Facebooka, zanotowały rekordowy spadek cen po ostatnich wynikach kwartalnych. Tak naprawdę oczekiwania co do kwartału były wysokie, biorąc pod uwagę to, co przedstawiła konkurencja, ale spadek kursu akcji był spowodowany czymś więcej niż tylko spadkiem wyników.

Wygląda na to, że model biznesowy Facebooka jest zagrożony przez konkurentów i regulatorów. Oto więc trzy powody, dla których warto sprzedać akcje Mety:

  • Młodzież nie korzysta już z Facebooka
  • Zmiany w ustawieniach prywatności wpływają na przychody
  • Obraz techniczny stał się niekorzystny

Młodzież idzie gdzie indziej

Jednym z problemów z Facebookiem jest "migracja" młodzieży do konkurentów. Jeśli zapytasz dziś jakiegokolwiek nastolatka o jego/jej profil w mediach społecznościowych, prawie nie usłyszysz Facebooka.

Zamiast tego, usłyszysz TikTok lub Snapchat.

Według ostatnich badań, tylko 27% dzisiejszych nastolatków korzysta z Facebooka, co stanowi gwałtowny spadek w porównaniu do 97% dziesięć lat temu.

Zmiany w ustawieniach prywatności wpływają na model biznesowy

Kolejny problem wynika z regulacji. Meta musiała zmienić ustawienia prywatności, co mocno uderzy w przychody w I kwartale 2022 roku.

Jednym ze sposobów, w jaki Facebook zarabiał pieniądze, było śledzenie aktywności internetowej swoich użytkowników i sprzedawanie jej osobom trzecim. Po ostatnich zmianach w ustawieniach prywatności, nie będzie mógł już tego robić, dlatego inwestorzy są przerażeni i będą sprzedawać akcje.

Obraz techniczny stał się niekorzystny

Na koniec obraz techniczny. Akcje osiągnęły szczyt powyżej 360$, a następnie uformowały formację odwrócenia – trójkąt.

Rynek konsolidował się w trakcie formacji trójkąta, a następnie wybił się dołem po ostatniej informacji o wynikach. Podczas ruchu w dół, cena akcji dotarła do silnego horyzontalnego wsparcia w obszarze, który wcześniej działał jako opór.
Jednakże, bez znaczącego odbicia, strony sprzedające będą prawdopodobnie naciskać na więcej. Innymi słowy, obraz techniczny stał się nieprzyjazny, a price action wygląda słabo. Dopóki cena nie powróci powyżej 320 USD, nastawienie jest niedźwiedzie.