HomeNews4 akcje sektora lotniczego i obronnego do kupienia

4 akcje sektora lotniczego i obronnego do kupienia

Mircea Vasiu

4 akcje sektora lotniczego i obronnego, które warto kupić w obliczu konfliktu w Europie Wschodniej 

Konflikt Rosja-Ukraina spowodował, że państwa zachodnie zaczęły wysyłać broń na Ukrainę, aby ta mogła się bronić. Jakie są zatem najlepsze akcje sektora lotniczego i obronnego do kupienia?

Tydzień po wybuchu konfliktu rosyjsko-ukraińskiego państwa zachodnie zareagowały masowymi sankcjami gospodarczymi przeciwko Rosji, która dokonała inwazji. Oprócz działań mających na celu sparaliżowanie rosyjskiej gospodarki, kraje europejskie wysłały i planowały wysłać Ukrainie więcej broni, aby mogła się bronić.

Naturalnie, zwiększa to popyt na broń ze strony globalnych graczy. Co więcej, Niemcy ogłosiły, że po raz pierwszy od czasów wojny światowej wydadzą 100 mld euro na zbrojenia. Co więcej, co roku przeznaczać będą 2% swojego PKB na obronność.

Jakie są zatem najlepsze akcje sektora lotniczego i obronnego do kupienia? Oto cztery propozycje: Raytheon Technologies, Lockheed Martin, Northrop Grumman i General Dynamics.

Raytheon Technologies

Raytheon Technologies (NYSE:RTX) jest amerykańską firmą dostarczającą systemy lotnicze i obronne na całym świecie. Jest to firma o 100-letniej tradycji, a cena jej akcji wzrosła od początku roku o 16,4%.

Obecnie jej wskaźnik P/E wynosi 20,85, wypłaca również dywidendę. Stopa dywidendy za rok 2022 wynosi 2,12%, a do roku 2025 ma osiągnąć poziom 2,55%.

Lockheed Martin

Firma Lockheed Martin (NYSE:LMT) została założona w 1912 r., a jej siedziba mieści się w Bethesda w stanie Maryland. Dostarcza produkty i usługi z zakresu bezpieczeństwa i przemysłu lotniczego, a cena jej akcji znajduje się obecnie w pobliżu rekordowych poziomów.

Spółka zwiększała swoją roczną dywidendę przez ostatnie 20 lat, a wskaźnik wypłaty dywidendy wynosi 38,9%.

Northrop Grumman

Northrop Grumman (NYSE:NOC) to kolejna amerykańska firma działająca w przemyśle lotniczym i obronnym. Oferuje m.in. systemy lotnicze i rozwiązania z zakresu survivability, a została założona w 1939 roku.

Jej marża EBIT za ostatnie 12 miesięcy wynosi 21,01% i jest wyższa od mediany sektora o 119,30%. Podobnie jak spółki porównywalne, wypłaca dywidendę, którą zwiększała przez ostatnie 17 lat z rzędu.

General Dynamics

Spółka General Dynamics (NYSE:GD) działa w branży lotniczej i kosmonautycznej oraz obronnej, a została założona w 1899 roku. Wypłaca roczną dywidendę, która rosła przez ostatnie 8 lat z rzędu, a cena akcji wzrosła o 41,79% w ciągu ostatnich 12 miesięcy.