HomeNewsCeny żywności wzrosły: oto 4 akcje artykułów spożywczych, które warto kupić

Ceny żywności wzrosły: oto 4 akcje artykułów spożywczych, które warto kupić

Mircea Vasiu

Pandemia COVID-19 spowodowała gwałtowny wzrost cen żywności, a konflikt rosyjsko-ukraiński sprawił, że ceny te poszybowały w górę. Jakie zapasy żywności warto więc kupić?

W 2020 roku świat stanął w obliczu pandemii. Przez dwa lata banki centralne i rządy walczyły z tym, co miało być największym wstrząsem gospodarczym od czasów drugiej wojny światowej.

Ale założenia szybko się zmieniły.

W zeszłym tygodniu Rosja najechała na Ukrainę. Posunięcie to wywołało bezprecedensową falę sankcji gospodarczych, które z kolei jeszcze bardziej podsyciły inflację.

Inflacja gwałtownie wzrosła w czasie pandemii, ale prawdopodobnie wzrośnie jeszcze bardziej z powodu wojny w Europie Wschodniej. Na przykład w ostatnim tygodniu gwałtownie wzrosły ceny żywności, ponieważ w konflikt zaangażowani są dwaj najwięksi eksporterzy pszenicy i kukurydzy na świecie.

Rosja i Ukraina dostarczają łącznie około 35% pszenicy na świecie, a sama Ukraina eksportuje 16% kukurydzy potrzebnej na świecie. W ostatnim tygodniu działań wojennych koszt pszenicy spożywczej wzrósł o 100%. Jakie są zatem najlepsze zapasy żywności, które warto kupić w obliczu rosnących cen żywności?

Albertsons Companies

Albertsons Companies (NYSE:ACI) prowadzi sprzedaż artykułów spożywczych i leków w Stanach Zjednoczonych. Cena akcji wzrosła w tym roku o 19,9% i jest notowana przy wskaźniku P/E wynoszącym 12,15.

CF Industries Holdings

CF Industries Holdings (NYSE:CF) to amerykańska firma z Deerfield w stanie Illinois. Zajmuje się sprzedażą nawozów i chemii rolniczej, a cena akcji w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy wzrosła o ponad 100%.

Dynamika przychodów rok do roku jest wyższa od mediany sektora o 58,54%, podobnie jak marża zysku brutto – wyższa od mediany sektora o ponad 20%.

CVR Partners

CVR Partners (NYSE:UAN) jest amerykańską spółką działającą w branży nawozów i chemii rolniczej. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy cena akcji wzrosła o ponad +350%, a spółka wypłaca również dywidendę. Przy obecnym kursie giełdowym spółka jest wyceniana na 1,19 mld USD, a wartość przedsiębiorstwa wynosi 1,17 mld USD.

Treehouse Foods

Treehouse Foods (NYSE: THS) to amerykańska firma zajmująca się produkcją i dystrybucją żywności pod marką własną. Przy obecnej cenie giełdowej jest wyceniana na nieco ponad 2 mld USD, a wartość przedsiębiorstwa wynosi 3,82 mld USD.