HomeNewsBP sprzedaje 20% udziałów Rosneft

BP sprzedaje 20% udziałów Rosneft

Hassan Maishera

Niektóre zachodnie firmy zaczęły zrywać więzi z Rosją po jej ataku na sąsiednią Ukrainę.

Kilka godzin temu brytyjski gigant energetyczny BP ogłosił, że sprzedał swoje 19,75% udziałów rosyjskiej spółce energetycznej Rosneft.

Do wyjścia doszło po ataku Rosji na Ukrainę, który rozpoczął się kilka dni temu. BP było głównym udziałowcem Rosneft od 2013 r., ale teraz wycofuje się z pozycji w rosyjskiej firmie. BP powiedziały:

"Zarząd BP ogłosił dziś, że BP wycofa się ze swoich udziałów w Rosneft. BP posiadało 19,75% udziałów w Rosneft od 2013 roku. Ponadto, dyrektor generalny BP, Bernard Looney, rezygnuje z członkostwa w zarządzie Rosneft ze skutkiem natychmiastowym. Drugi dyrektor Rosneft, były dyrektor generalny grupy BP Bob Dudley, również rezygnuje z członkostwa w zarządzie."

BP i jej kierownictwo potępili atak na Ukrainę, stwierdzając, że jest to pogwałcenie praw człowieka. Przewodniczący BP Helge Lund powiedział:

"Atak Rosji na Ukrainę to akt agresji, który ma tragiczne konsekwencje w całym regionie. BP prowadzi działalność w Rosji od ponad 30 lat, współpracując ze znakomitymi rosyjskimi kolegami. Jednak te działania wojskowe oznaczają fundamentalną zmianę. Doprowadziły one zarząd BP do wniosku, po przeprowadzeniu szczegółowego procesu, że nasze zaangażowanie w Rosnieft, przedsiębiorstwo państwowe, po prostu nie może być kontynuowane."

Wyjście BP z Rosneft nastąpiło po tym, jak BP spotkało się z silną presją ze strony rządu brytyjskiego, by zerwać więzi z tą kontrolowaną przez rosyjskie państwo spółką energetyczną. Według The Wall Street Journal, brytyjscy urzędnicy oskarżyli Rosnieft o podsycanie działań Kremla na Ukrainie.

Brytyjski sekretarz ds. biznesu Kwasi Kwarteng był zachwycony po tym, jak BP ogłosiło swoje wyjście z Rosneft. Kwarteng powiedział;

"Inwazja Rosji na Ukrainę musi być sygnałem ostrzegawczym dla brytyjskich firm, które mają interesy handlowe w putinowskiej Rosji".

Biznes BP może ucierpieć po wyjściu z Rosneft, ponieważ rosyjska spółka zapewniała około jednej trzeciej produkcji ropy naftowej i gazu ziemnego BP.