HomeNewsBank Anglii podnosi stopy procentowe: oto dlaczego FTSE 100 wzrósł po tej decyzji

Bank Anglii podnosi stopy procentowe: oto dlaczego FTSE 100 wzrósł po tej decyzji

Mircea Vasiu

Bank Anglii ponownie podniósł stopy procentowe, ale indeks FTSE 100 nie mrugnął okiem. Dlaczego więc brytyjskie akcje zareagowały pozytywnie na podwyżkę stóp przez bank centralny?

Po tym, jak wczoraj Fed podniósł stopę procentową, nadszedł czas, by Bank Anglii zrobił to samo dzisiaj. Spełnił on oczekiwania rynku i obecnie stopa procentowa w Wielkiej Brytanii wynosi 0,75%.

Podobnie jak wczoraj, gdy akcje amerykańskie wzrosły po podwyżce stóp, tak i dziś stało się to samo z akcjami brytyjskimi. FTSE 100 wzrósł na tę wiadomość, notując dzienne maksima.

Co zatem skłoniło inwestorów do kupowania brytyjskich akcji w związku z dalszym zacieśnianiem polityki pieniężnej przez bank centralny?

Bank Anglii nie ma pewności co do dalszego zacieśniania polityki pieniężnej

Głównym powodem, dla którego akcje wzrosły po kolejnej podwyżce stóp procentowych, jest fakt, że Bank Anglii zasygnalizował, iż nie jest pewien, czy dalsze zacieśnianie polityki pieniężnej jest właściwe. Wiadomość ta była zaskoczeniem, ponieważ rynek przewidywał dalsze podwyżki stóp, w związku z czym brytyjskie akcje wzrosły, co znalazło odzwierciedlenie w indeksie FTSE 100.

Formacja flagi hossy sugeruje, że możliwy jest dalszy wzrost indeksu FTSE 100

Jeśli chodzi o indeks FTSE 100, to znajduje się on powyżej górnego kanału możliwej byczej formacji flagi. Mierzony ruch, zaznaczony poniżej kolorem pomarańczowym, wskazuje na znacznie wyższe poziomy.

Innymi słowami, utrzymując się powyżej poziomu 7 230 punktów, FTSE 100 wygląda byczo z celem cenowym wynoszącym około 400 punktów, przewidywanym na podstawie górnej krawędzi flagi hossy. Jeśli ten byczy scenariusz utrzyma się w najbliższych dniach, można będzie powiedzieć, że decyzja Banku Anglii o dalszej podwyżce stóp procentowych nie miała wpływu na rynek akcji.

Podsumowując, dzisiejsza reakcja brytyjskich akcji na podwyżkę stóp procentowych przez Bank Anglii wygląda podobnie do tego, co wczoraj zrobiły akcje amerykańskie po rozpoczęciu cyklu zacieśniania przez Rezerwę Federalną. Innymi słowy, podwyżki stóp zostały z nawiązką wycenione i w ogóle nie zaskoczyły uczestników rynku.