HomeNews2 przyczyny wzrostu cen akcji w USA

2 przyczyny wzrostu cen akcji w USA

Mircea Vasiu

Fed nie mógł powstrzymać wzrostu amerykańskich akcji. Ujemne stopy zwrotu z obligacji realnych odstraszają inwestorów, którzy zamiast tego wolą rynek akcji.

Amerykańskie akcje zamknęły się na najwyższych poziomach w dniu, w którym Fed rozpoczął cykl zacieśniania polityki pieniężnej. Oczywiście można by powiedzieć, że akcje po prostu uwielbiają jastrzębi Fed, ale ten ruch w górę nie jest aż tak zaskakujący.

Rzeczywiście, rosnące stopy nie są dobre dla akcji, ale jeśli pomyślimy o alternatywach dla inwestorów, to akcje nie wyglądają wcale tak źle. Owszem, Fed podniósł stopy o 0,25%, ale inflacja jest na poziomie 7,9%.

Co więcej, prognozy Fed wskazują, że inflacja będzie się utrzymywać pomimo znacznie bardziej restrykcyjnej polityki banku centralnego. Dlaczego więc akcje zanotowały wzrost? Oto dwa możliwe wytłumaczenia:

  • Ujemne realne stopy zwrotu wpływają na decyzje inwestorów
  • Podwyżka stóp procentowych została w dużej mierze wyceniona

Ujemne stopy zwrotu w ujęciu realnym odstraszają inwestorów

Fed dokonał pierwszej podwyżki stóp procentowych w nowym cyklu zacieśniania po utrzymaniu stopy funduszy federalnych na poziomie bliskim zeru w czasie pandemii COVID-19. Jednak w porównaniu ze stopą inflacji podwyżka jest tak niewielka, że nie robi różnicy.

Realna stopa zwrotu to różnica między stopą funduszy federalnych a stopą inflacji. Ponieważ inflacja wynosi 7,9%, a stopa funduszy federalnych tylko 0,25%, realny dochód pozostaje ujemny. Różnica prawie się nie zmniejszyła.

Co więcej, oczekuje się, że inflacja będzie nadal rosła. W związku z tym, gdy Fed za sześć tygodni zdecyduje się na kolejną podwyżkę stóp procentowych, ujemna luka może być jeszcze większa.

Dlatego inwestorom nie pozostaje nic innego, jak inwestowanie na rynku akcji.

Podwyżka stóp procentowych została w dużej mierze wyceniona

Innym wyjaśnieniem wczorajszego wzrostu jest fakt, że podwyżka stóp procentowych była w dużej mierze uwzględniona w cenach. Fed z dużym wyprzedzeniem poinformował o swojej decyzji, więc nie była ona zaskoczeniem.

Początkowy ruch w dół był spowodowany tym, że jeden z członków Fed miał odmienne zdanie i chciał większej podwyżki na wczorajszym posiedzeniu. Ogólnie jednak rynki spodziewały się jastrzębiej decyzji Fed, więc nie było żadnych niespodzianek.