HomeNewsAmazon przekazał sprawę Departamentowi Sprawiedliwości w ramach toczącego się postępowania w sprawie konkurencji na rynkach cyfrowych

Amazon przekazał sprawę Departamentowi Sprawiedliwości w ramach toczącego się postępowania w sprawie konkurencji na rynkach cyfrowych

Hassan Maishera

Wobec giganta technologicznego Amazon toczy się obecnie postępowanie wyjaśniające w związku z potencjalnym naruszeniem zasad konkurencji na rynkach cyfrowych.

Członkowie Komisji Sądownictwa Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych skierowali sprawę giganta technologicznego Amazon do Departamentu Sprawiedliwości USA (DOJ). Według komisji Izby, firma Amazon i niektórzy z jej menedżerów najwyższego szczebla naruszyli pewne zasady postępowania na rynku.

W piśmie do Prokuratora Generalnego Stanów Zjednoczonych komisja stwierdziła, że firma zaangażowała się w praktykę i schemat wprowadzającego w błąd postępowania.

Zachowanie to sugerowało, że firma Amazon i jej kierownictwo działali w niewłaściwy sposób, aby wpłynąć na śledztwo komisji w sprawie konkurencji na rynkach cyfrowych lub je zablokować. W dokumencie datowanym 9 marca czytamy:

"Nie mamy innego wyboru, jak tylko przekazać tę sprawę do Departamentu Sprawiedliwości w celu zbadania, czy firma Amazon i jej kierownictwo utrudniali działalność Kongresu, naruszając obowiązujące prawo federalne".

Firma Amazon nie odpowiedziała jeszcze na to najnowsze doniesienie.

Skierowanie sprawy do Departamentu Sprawiedliwości nastąpiło po tym, jak w październiku 2021 r. komisja izbowa ostrzegła firmę Amazon. Wówczas komisja oskarżyła firmę i jej kierownictwo, w tym założyciela Jeffa Bezosa, o wprowadzanie Kongresu w błąd lub okłamywanie członków komisji w sprawie praktyk biznesowych.

List został wystosowany kilka dni po tym, jak pojawił się raport ujawniający, że Amazon prowadził kampanię kopiowania produktów i manipulowania wynikami wyszukiwania w Indiach w celu zwiększenia sprzedaży własnych marek. Amazon jednak zaprzeczył tym zarzutom.

Według członków Izby, doniesienia te są sprzeczne z zaprzysiężonymi zeznaniami i oświadczeniami najwyższego kierownictwa firmy Amazon, w tym byłego dyrektora generalnego Jeffa Bezosa.

Wówczas Amazon oświadczył, że firma i jej kierownictwo nie wprowadzili komisji w błąd, dodając, że historie opublikowane w głównych mediach były niedokładne.

W liście wysłanym dziś do prokuratora generalnego Stanów Zjednoczonych ustawodawcy przytoczyli artykuły z wiodących mediów, takich jak The Wall Street Journal, Reuters i Politico, dotyczące praktyk biznesowych firmy w zakresie handlu elektronicznego.