HomeNewsAktualności rynkowe: Akcje, które trafiły do mediów w poniedziałek

Aktualności rynkowe: Akcje, które trafiły do mediów w poniedziałek

Ruchi Gupta

  • GlaxoSmithKline odrzucił trzy oferty od Unilevera
  • Pfizer zwiększa produkcję tabletek przeciwko COVID-19 we Francji
  • Niedobory półprzewodników utrzymają się w 2022 r., mówi analityk Nomura

Unilever zdecydowały się przejąć dział konsumencki GlaxoSmithKline

Akcje Unilever Plc spadły o 4% w poniedziałek po tym, jak spółka ogłosiła, że jest zainteresowana zakupem działu konsumenckiego GlaxoSmithKline plc (NYSE: GSK). GSK odrzuciło do tej pory trzy oferty Unilevera, przy czym ostatnia oferta została wyceniona na 68,25 mld USD.

Chociaż akcjonariusze są podzieleni co do tego, czy Unilever powinien wydać więcej na tę transakcję, brytyjska spółka uważa, że dział konsumencki GSK jest "dobrze dopasowany strategicznie". Ponadto, przejęcie to zapewni platformę wzrostu i stworzy skalę dla skonsolidowanego portfela.

Pfizer zwiększa produkcję tabletek przeciwko COVID-19 we Francji

Pfizer Inc. (NYSE: PFE) ogłosiły, że rozszerzą swoją działalność we Francji, co jest częścią planu producenta leków, który zakłada zainwestowanie 594 milionów dolarów w ciągu najbliższych pięciu lat. Decyzja Pfizera jest częścią jego dążenia do zwiększenia globalnej podaży paxlovidu, leku, który według danych badań klinicznych wykazuje prawie 90-procentową skuteczność w zmniejszaniu hospitalizacji i śmiertelności u osób z wysokim ryzykiem ciężkiej choroby.

Według Pfizer, inwestycja w pierwszej kolejności skupi się na produkcji aktywnych składników farmaceutycznych (API) dla paxlovidu w zakładzie Novasep we Francji.

Rio Tinto odnotowało duży popyt na produkty w 2021 r.

CEO Rio Tinto Plc (NYSE: RIO) Jakob Stausholm poinformował, że w 2021 r. spółka odnotowała wysoki popyt na swoje produkty pomimo trudnych warunków operacyjnych, które obejmowały przedłużające się zakłócenia COVID-19. Co zaskakujące, pomimo tych wyzwań, Stausholm zaznaczył, że spółka dokonała postępu w kilku swoich projektach, takich jak kopalnie zastępcze Pilbara.

W rezultacie, podkreśla to odporność firmy oraz elastyczność i zaangażowanie jej zespołu, rządów i społeczności. Wdrożenie Systemu Bezpiecznej Produkcji Rio Tinto przynosi pozytywne rezultaty, a firma w tym roku zwiększy swoją działalność.

Niedobór półprzewodników utrzymają się w 2022 r.

VanECk Semiconductor ETF (NASDAQ: SMH) skończyły rok 2021 z 45-procentowym zyskiem na akcjach, natomiast analityk Nomura David Wong twierdzi, że niedobór chipów doświadczany na świecie będzie się utrzymywał. Wong powiedział CNBC's "Squawk Box Asia", że koniec obecnych wyzwań związanych z podażą półprzewodników jest mało prawdopodobny w tym roku, ale oczekuje się poprawy. Zaznaczył:

"Nasz pogląd jest taki, że problemy z dostawami, przynajmniej w elektronice, będą kontynuowane przez 2022 rok w wielu miejscach, ale systematycznie będą się poprawiać. Widzieliśmy to już w 2021 roku, widzimy, że będzie to kontynuowane w 2022. Te niedobory zostaną wyjaśnione wraz z postępem roku 2022 i do roku 2023."