Home » News » Akcje europejskie spadają, gdy gorące dane o inflacji w USA wywołują obawy o wzrost stóp

Akcje europejskie spadają, gdy gorące dane o inflacji w USA wywołują obawy o wzrost stóp

Akcje europejskie odwróciły wzrosty w czwartek po tym, jak kolejny gorący odczyt inflacji ze Stanów Zjednoczonych wzbudził oczekiwania, że Rezerwa Federalna prawdopodobnie pozostanie agresywna w walce z inflacją.

Ogólnoregionalny indeks STOXX 600 (.STOXX) spadł o 1,3% po wzroście aż o 0,8% na początku sesji po doniesieniach, że rząd Wielkiej Brytanii dyskutuje o zmianach w planie fiskalnym ogłoszonym w zeszłym miesiącu, które wywołały upadek na rynkach obligacji.

Dane pokazały, że ceny konsumentów w USA wzrosły we wrześniu bardziej niż oczekiwano, wzmacniając oczekiwania, że Rezerwa Federalna dokona czwartej podwyżki stóp procentowych o 75 punktów bazowych w przyszłym miesiącu. Tak zwany bazowy CPI wzrósł o 6,6% w ciągu 12 miesięcy do września.

„Kluczowym aspektem dzisiejszej publikacji jest ciągły wzrost inflacji bazowej” – powiedział Willem Sels, dyrektor ds. inwestycji globalnych, Global Private Banking and Wealth w HSBC.

“Dopóki Fed nie dostrzeże dowodów na spowolnienie inflacji bazowej i obniżki wskaźników rynku pracy, takich jak rosnące bezrobocie lub spowolnienie liczby nowych miejsc pracy, jest mało prawdopodobne, aby zmieniło się to na kurs”.

Minutes z wrześniowego posiedzenia Rezerwy Federalnej pokazały w środę, że urzędnicy podkreślali potrzebę bardziej restrykcyjnej polityki w celu opanowania inflacji.

STOXX 600 spadł o 4,3% w ciągu ostatnich sześciu dni, a rynki zaniepokoiły się agresywnymi działaniami banków centralnych w celu przeciwdziałania wysokiej inflacji oraz ostatnimi ostrzeżeniami Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego o recesji.

Ostatnie dane potwierdziły, że niemiecka zharmonizowana inflacja wyniosła we wrześniu +10,9% r/r, podczas gdy ceny konsumpcyjne (CPI) w Szwecji, mierzone stałą stopą procentową, wzrosły o 1,1% od sierpnia.

W obliczu zbliżającego się sezonu wyników za trzeci kwartał inwestorzy koncentrują się na tym, jak zarząd Europe Inc prognozuje wyniki finansowe w czasie, gdy inflacja jest rekordowo wysoka i powszechnie oczekuje się recesji.

Większość sektorów STOXX 600 była na minusie, na czele z akcjami technologicznymi (.SX8P), które spadły o 5,0%, osiągając najniższy poziom od maja 2020 r.

Europejskie firmy produkujące półprzewodniki spadły po tym, jak dostawca technologii produkcji chipów, firma Applied Materials Inc (AMAT.O), poinformowała, że ograniczenia eksportu do Chin spowodują stratę w sprzedaży netto w wysokości 250-550 mln USD w kwartale kończącym się 30 października. kolejne trzy miesiące.

Akcje Infineon (IFXGn.DE), ASML (ASML.AS), ASMI (ASMI.AS), BESI (BESI.AS) i Aixtron (AIXGn.DE) spadły między 4% a 9%.

Norsk Hydro (NHY.OL) norweski producent aluminium wzrósł o 4,3% po doniesieniach, że Stany Zjednoczone rozważają ograniczenie importu rosyjskiego aluminium.