Akcje spółek technologicznych ciągną rynki europejskie w dół po tym, jak wyprzedaż akcji firmy Nvidia odbija się na sektorze układów scalonych.
W piątek rynki europejskie znalazły się na minusie, gdyż regionalni inwestorzy zareagowali na nowe groźby wprowadzenia ceł przez prezydenta USA Donalda Trumpa i wyprzedaż akcji giganta zajmującego się produkcją układów scalonych, firmy Nvidia.
Paneuropejski indeks Stoxx 600 spadł o 0,3% o 10:48 czasu londyńskiego, spadając po większych stratach odnotowanych wcześniej w sesji. Francuski CAC 40 i niemiecki Dax spadły o około 0,2%, podczas gdy londyński FTSE 100 zyskał 0,2%.
Indeks Stoxx Technology przewodził regionalnym stratom w piątek, tracąc 1,1% do 10:51 czasu londyńskiego. Akcje spółek z europejskiego przemysłu półprzewodników odnotowały straty w piątek rano po tym, jak Nvidia doświadczyła dużej wyprzedaży na Wall Street w czwartek, w wyniku której wartość spółki spadła o 273 miliardy dolarów. Holenderski producent półprzewodników BE Semiconductor spadł o 0,6%, podczas gdy producenci chipów Infineon i ASML stracili około 1,9%.
Rynki regionalne zakończyły czwartkową sesję na minusie po tym, jak Trump zagroził nałożeniem 25-procentowych ceł na import z UE, stwierdzając, że cła zostaną ogłoszone „bardzo wkrótce” i obejmą „samochody i wszystkie inne rzeczy”.
Prezydent potwierdził w czwartek, że 4 marca zaczną obowiązywać cła w wysokości 25% na towary importowane do USA z Kanady i Meksyku, natomiast od tej daty Chiny będą musiały się zmierzyć z dodatkowymi cłami w wysokości 10%.
Po rozmowach z premierem Wielkiej Brytanii Keirem Starmerem w Waszyngtonie w czwartek Trump zasugerował, że Wielkiej Brytanii może udać się uniknąć wprowadzenia przez niego taryf celnych.
„Myślę, że w przypadku tych dwóch wspaniałych, przyjaznych krajów istnieje bardzo duża szansa, że moglibyśmy skończyć z prawdziwą umową handlową, w której cła nie byłyby konieczne” – powiedział prezydent reporterom na konferencji prasowej. „Zobaczymy”.
Trump dodał, że Starmer „ciężko pracował”, aby przekonać go, aby nie nakładał ceł na Wielką Brytanię i że był na to „bardzo otwarty”.
Zyski korporacyjne również pozostaną w centrum uwagi w piątek, ponieważ wiele europejskich firm jest gotowych do raportowania swoich finansów. Należą do nich Allianz, Sberbank, właściciel British Airways IAG, Holcim i UCB.
W piątek zostaną opublikowane dane ekonomiczne z regionu, m.in. o sprzedaży detalicznej w Niemczech w styczniu, dane o inflacji we Francji i aktualizacja brytyjskiego krajowego indeksu cen nieruchomości.