Home » News » Akcje SocGen spadają po tym, jak nowa strategia odnotowuje niewielki wzrost

Akcje SocGen spadają po tym, jak nowa strategia odnotowuje niewielki wzrost

News Team

Akcje Societe Generale spadły w poniedziałek o ponad 6% po tym, jak trzeci co do wielkości notowany na giełdzie francuski bank oświadczył, że w ramach długo oczekiwanego planu strategicznego nowego dyrektora generalnego spodziewa się niewielkiego lub w ogóle żadnego wzrostu rocznej sprzedaży w nadchodzących latach.

Sławomir Krupa przejął władzę w maju pod zarzutem ożywienia banku, który w zeszłym roku w wyniku kosztownego wyjścia z Rosji wymknął się w tyle za francuskim liderem BNP Paribas i kilkoma innymi europejskimi rywalami, i obawia się, że bank jest zbyt zależny od niestabilnej bankowości inwestycyjnej.

SocGen wyznaczył w poniedziałek kluczowy cel w zakresie rentowności – zwrot z materialnego kapitału własnego (ROTE) – a cel dotyczący wypłat dla akcjonariuszy jest nieco niższy od poprzednich. I choć cel dotyczący cięcia kosztów był bardziej ambitny, w latach 2022–2026 roczny wzrost przychodów wyniósł zaledwie 0–2%.

„Jesteśmy negatywnie zaskoczeni brakiem wzrostu przychodów, zwiększonym docelowym kapitałem, obniżkami wypłat i ROTE oraz brakiem szczegółów” – stwierdzili analitycy Jefferies w notatce.

Wyzwania SocGen uwypuklają trudną sytuację francuskich banków, które zazwyczaj później niż europejskie banki czerpią korzyści z podwyżek stóp procentowych ze względu na dominację kredytów hipotecznych o stałym oprocentowaniu we Francji oraz ograniczenia rządowe w zakresie przenoszenia podwyżek stóp procentowych – co jest szczególnym problemem w obliczu zmagań światowej gospodarki.

SocGen obecnie planuje osiągnięcie ROTE na poziomie 9–10% w 2026 r. i wypłacanie akcjonariuszom 40–50% raportowanego dochodu netto w postaci dywidend i wykupów począwszy od 2023 r. Wcześniej oczekiwano, że ROTE osiągnie około 10% w 2025 r., a wskaźnik wypłat wyniesie 50%.

Krupa, weteran SocGen i były szef banku inwestycyjnego, powiedział, że usprawni działalność banku, ale nie podał żadnych szczegółów.

„Wzmocnimy grupę poprzez kształtowanie uproszczonego portfela biznesowego, podejmując jednocześnie odpowiednie działania w celu gromadzenia kapitału i zwiększania elastyczności, strukturalnie poprawiając naszą dźwignię operacyjną i utrzymując najlepsze w swojej klasie zarządzanie ryzykiem” – stwierdził Krupa w oświadczeniu.

„NIEZNACZĄCE”

Spadek cen akcji skierował SocGen na kurs największego jednodniowego spadku od marca.

Exane nazwał te cele „rozczarowującymi”, natomiast analitycy JP Morgan stwierdzili w notatce, że cele są odbiegające od konsensusu pod względem oczekiwań dotyczących przychodów, ale z zadowoleniem przyjęli skupienie się na kosztach i „ostrożne podejście do przychodów”.

„Zdyskontowanie poprawy kosztów przez akcje SG zajmie trochę czasu” – stwierdzili. „Nowy dyrektor generalny będzie musiał dzięki dostawom zyskać dobrą reputację inwestorów”.

SocGen nie podał żadnych aktualnych informacji na temat potencjalnej sprzedaży aktywów niezwiązanych z podstawową działalnością po tym, jak w zeszłym miesiącu Krupa oznajmił, że zamierza utrzymać „szczupły statek” pod względem portfela banku.

Zapowiedział, że sprzeda cztery jednostki afrykańskie i dokona przeglądu piątej na kontynencie. Jak podają źródła Reuters, jest także otwarty na sprzedaż swojej jednostki finansującej sprzęt.

SocGen twierdzi, że nowa strategia doprowadzi do odpisów aktualizujących pozostałą część działalności w Afryce, regionie śródziemnomorskim i za granicą, a także dział finansowania wyposażenia na łączną kwotę około 340 milionów euro.

Stwierdziła również, że do 2030 r. zmniejszy swoją ekspozycję na działalność związaną z wydobyciem ropy i gazu o 80% w porównaniu z 2019 r.

SocGen jest notowany za około jedną trzecią swojej wartości księgowej, prawie na równi z Deutsche Bankiem, ale o połowę wielokrotnością jego większego francuskiego rywala BNP Paribas i włoskiego UniCredit, w związku z obawami dotyczącymi narażenia firmy na bardziej zmienne dochody z bankowości inwestycyjnej.

Source: https://buystocks.co.uk/news/socgen-shares-plunge-after-new-strategy-sees-little-growth/