Home » News » Akcje rosną w nadziei, że Fed spowolni podwyżki stóp

Akcje rosną w nadziei, że Fed spowolni podwyżki stóp

Katastrofalny raport o zyskach Snapa i mniej niż inspirujące wyniki komponentów Dow American Express i Verizon nie wystarczyły, aby powstrzymać byki z Wall Street w piątek. Akcje rosły w nadziei, że Rezerwa Federalna może wkrótce przyjść z pomocą, spowalniając tempo podwyżek stóp.

Dow wzrósł o około 600 punktów lub 2% w handlu późnym popołudniem, mimo że AmEx (AXP) i Verizon (VZ) spadły odpowiednio o 3% i 5%.

Był to rajd o szerokiej bazie, z rajdami wszystkich sektorów. W rzeczywistości Verizon i AmEx były jedynymi akcjami Dow, które nie były w zielony piątek. Akcje blue chipów Exxon Mobil (XOM), ubezpieczyciela zdrowotnego Cigna (CI) i wykonawcę usług obronnych Northrop Grumman (NOC) osiągnęły nawet nowe rekordy.

Akcje otworzyły się niżej, ale szybko ruszyły do wyścigów po tym, jak raport Wall Street Journal wskazał, że chociaż Fed prawdopodobnie podniesie stopy procentowe o kolejne trzy czwarte punktu w listopadzie, członkowie Fed zastanawiają się, czy zasygnalizować, że mniejsza podwyżka mogłaby być w kartach w grudniu.

Inwestorzy zaczęli się denerwować, że seria bezprecedensowo dużych podwyżek stóp przez Fed może doprowadzić gospodarkę do recesji. I najwyraźniej niektórzy w Fed również mają wątpliwości co do tempa podwyżek.

Reuters poinformował, że prezes Fed w San Francisco Mary Daly powiedziała w piątkowym przemówieniu, że bank centralny nie powinien powodować „niewymuszonego spowolnienia” gospodarki przy zbyt wielu masowych podwyżkach stóp procentowych.

„Rynek nie mógł się doczekać przerwy przez Fed” – powiedział JJ Kinahan, dyrektor generalny IG Group North America, która jest właścicielem internetowej firmy maklerskiej deliciousworks.

„Myślę, że to właściwe wezwanie, aby podwyżki stóp, które już zrobili, rozegrały się trochę przez system i zobaczyć, co się wydarzy” – dodał Kinahan.

Indeksy Nasdaq i S&P 500 również wzrosły, odpowiednio o 1,7% i 1,9%. Wszystkie trzy główne indeksy rynkowe wzrosły w ciągu tygodnia o ponad 4% i odnotowały solidne wzrosty w październiku.

Dzieje się tak pomimo faktu, że spółka macierzysta Snapchata (SNAP) spadła o ponad 30% po swoich zyskach, wiadomości, które spowodowały również gwałtowny spadek akcji innych firm z branży mediów społecznościowych. Właściciel Facebook Meta (META) spadł o ponad 2%, a Pinterest (PINS) spadł o 7%.

Twitter (TWTR) również spadł o prawie 5%, ze względu na doniesienia, że administracja Bidena może uważnie przyglądać się innym biznesom Elona Muska ze względów bezpieczeństwa narodowego, zanim pozwoli Muskowi na zakup Twittera (TWTR). Pojawiły się również doniesienia sugerujące masowe zwolnienia na Twitterze (TWTR), jeśli Tesla (TSLA) i CEO SpaceX sfinalizują umowę.