Home » News » Akcje rosną w miarę pojawiania się danych o inflacji w USA i UE.

Akcje rosną w miarę pojawiania się danych o inflacji w USA i UE.

28 May 2024 Przez News Team

W poniedziałek światowe giełdy umocniły się, gdy inwestorzy przygotowywali się na dużą falę danych o inflacji, które mogą przygotować grunt pod obniżkę stóp procentowych w Europie już w przyszłym tygodniu i złagodzenie polityki w USA w ciągu zaledwie kilku miesięcy.

Święta w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych przyczyniły się do słabych notowań w oczekiwaniu na piątkowe dane dotyczące podstawowych wydatków na konsumpcję osobistą (PCE), preferowanej miary inflacji przez Rezerwę Federalną.

Najszerszy indeks akcji MSCI zyskał 0,2%, po spadku o 0,38% w zeszłym tygodniu i niewiele brakowało, aby osiągnął najwyższy poziom w historii wynoszący ponad 796.

„Droga do celu Rezerwy Federalnej na poziomie 2% wydaje się dłuższa i trudniejsza niż przewidywano w zeszłym roku” – powiedział Bruno Schneller, dyrektor zarządzający w Erlen Capital Management.

Według sondażu Reuters, mediana prognoz przewiduje, że w kwietniu indeks cen PCE wzrośnie o 0,3%, utrzymując roczne tempo na poziomie 2,8%, przy ryzyku poniesienia straty.

Ożywienie gospodarcze w USA pozostaje nierówne, przy czym sektory takie jak przemysł wytwórczy wykazują oznaki spowolnienia, a usługi pozostają odporne, powiedział Schneller agencji Reuters.

„Ten złożony scenariusz prawdopodobnie opóźnia wszelkie potencjalne obniżki stóp procentowych do końca 2024 r. lub później, wymagając ciągłego monitorowania napływających danych w celu oceny odpowiedniego czasu i tempa dostosowań polityki pieniężnej” – dodał.

W piątek zostaną opublikowane także dane dotyczące inflacji w strefie euro i ekonomiści uważają, że oczekiwany wzrost do 2,5% nie powinien powstrzymać Europejskiego Banku Centralnego przed złagodzeniem polityki w przyszłym tygodniu.

Decydenci Piero Cipollone i Fabio Panetta zasygnalizowali nadchodzącą obniżkę stóp w weekend, podczas gdy rynki wskazują na 88% szans na obniżkę do 3,75% 6 czerwca.

Analitycy z Societe Generale zauważyli, że do czwartku EBC wejdzie w spokojny okres przed posiedzeniem zaplanowanym na 6 czerwca.

„Pojawiały się pytania, jak najnowsze dane o płacach się łączą, biorąc pod uwagę, że wzrost płac słabnie, możemy też usłyszeć, jak coraz więcej mówców z EBC podkreśla, że na dane za I kwartał miały wpływ czynniki przejściowe” – czytamy w notatce.

Bank of Canada również może poluzować w przyszłym tygodniu, podczas gdy Fed będzie czekał do września na swój pierwszy ruch.

W tym tygodniu przemówienia będzie miało co najmniej ośmiu urzędników Fed, w tym dwa wystąpienia wpływowego szefa nowojorskiego Fed, Johna Williamsa.

Szef Banku Japonii (BOJ) powiedział w poniedziałek, że będzie on ostrożnie postępował w zakresie strategii celu inflacyjnego, dodając, że niektóre wyzwania były dla Japonii „wyjątkowo trudne” po latach ultrałagodnej polityki pieniężnej.

BoJ zbierze się na posiedzeniu politycznym 14 czerwca i istnieje pewna szansa, że przełamie światowy trend i ponownie podniesie stopy procentowe, choć do skromnego 0,15%.

GRA OCZEKIWANIA

W poniedziałek europejskie akcje notowały spadki, kilka głównych rynków było zamkniętych, a inwestorzy zajęli ostrożne stanowisko w oczekiwaniu na publikowane w tym tygodniu dane o inflacji.

Paneuropejski indeks STOXX 600 wzrósł o 0,2% przy godz. 12:28 GMT. Ponieważ w poniedziałek rynki w USA i Wielkiej Brytanii były zamknięte, ogólna aktywność handlowa była niewielka.

Kontrakty terminowe na S&P 500 i Nasdaq pozostały stabilne, a otwarcie rynku nastąpi we wtorek. W zeszłym tygodniu Nasdaq osiągnął rekordowe poziomy po tym, jak Nvidia (NVDA) przekroczyła oczekiwania.

Na rynkach walutowych uwaga ponownie skupiła się na jenie i ryzyku interwencji Japonii powyżej poziomu 160,00. Dolar wyniósł 156,84 jena, co oznacza wzrost o 0,9% w zeszłym tygodniu i blisko niedawnego szczytu wynoszącego 160,245.

Podczas weekendowego spotkania liderów finansowych Grupy Siedmiu (G7) Japonia ponownie podjęła wysiłki mające na celu przeciwdziałanie nadmiernym spadkom jena, po tym jak niedawny wzrost rentowności obligacji do najwyższego poziomu od 12 lat nie spowolnił spadku waluty.

Euro ustabilizowało się na poziomie 1,0850 USD i brakowało mu do niedawnego szczytu na poziomie 1,0895 USD.

Złoto wzrosło o około 0,6% do 2348 dolarów za uncję, po spadku o 3,4% w zeszłym tygodniu i osiągnęło rekordowy poziom 2449,89 dolarów. [GOL/]

Ceny ropy naftowej utknęły w pobliżu najniższych poziomów od czterech miesięcy w związku z obawami o popyt, w związku z rozpoczynającym się w tym tygodniu sezonem samochodowym w USA. Inwestorzy czekają, czy OPEC+ będzie debatował nad nowymi cięciami wydobycia na spotkaniu internetowym 2 czerwca, choć analitycy wątpią, czy uda się osiągnąć konsensus co do takiego posunięcia. [O/R]

Brent zwyżkował o 55 centów, do 82,67 dolarów za baryłkę, podczas gdy amerykańska ropa naftowa wzrosła o 55 centów do 778,27 dolarów za baryłkę.

Source: https://buystocks.co.uk/news/shares-nudge-higher-as-us-eu-inflation-data-loom/