HomeNewsAkcje Peloton spadają o -14% po słabych wynikach: czy to już czas na odbicie?

Akcje Peloton spadają o -14% po słabych wynikach: czy to już czas na odbicie?

Mircea Vasiu

Inwestorzy Peloton Interactive są w szoku po tym, jak spółka nie spełniła kwartalnych szacunków. Cena akcji spadła o ponad -14% i w ciągu sześciu miesięcy spadła o -80%. 

Jednym z najbardziej oczekiwanych raportów kwartalnych w tym tygodniu był raport firmy Peloton – interaktywnej platformy fitness z ponad siedmioma milionami członków. Stała się ona popularna w czasie pandemii COVID-19, ponieważ z powodu zamknięcia budynków ludzie byli zmuszeni spędzać więcej czasu w zamkniętych pomieszczeniach. 

Jednak teraz, po zniesieniu ograniczeń związanych z COVID-19, losy firmy szybko się odwróciły. W szczytowym momencie pandemii wartość akcji Peloton wynosiła ponad 140 USD, a teraz spadła o 80% i spada.

Najważniejsze informacje o wynikach za III kwartał 2022 r.

Peloton ogłosił dziś wyniki kwartalne, a cena akcji spadła o ponad 14%. Szczegóły są po prostu fatalne – prognoza przychodów poniżej konsensusu, słabe prognozy, spalanie gotówki itd. Naprawdę kiepski wynik kwartalny.

Oprócz załamania przychodów, drastycznie wzrosły koszty. Na przykład, całkowite koszty operacyjne wzrosły do 920 mln USD z 458,6 mln USD w tym samym okresie ubiegłego roku. Innymi słowy, w ciągu jednego roku wydatki wzrosły niemal dwukrotnie.

Co więcej, zanurkowały wolne przepływy pieniężne – z poziomu 204 mln USD w tym samym okresie ubiegłego roku do poziomu 746,7 mln USD. Jeśli ogromny spadek wolnych przepływów pieniężnych i ogromne wydatki nie wystarczą, aby odstraszyć inwestorów, to wzrost liczby abonentów prawie zniknął – zaledwie o 5% w stosunku do poprzedniego kwartału.

W rezultacie strata netto wzrosła do -757 mln dolarów w porównaniu do zaledwie -8,6 mln dolarów w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Co mówili analitycy przed ogłoszeniem wyników kwartalnych?

Co ciekawe, przed publikacją wyników kwartalnych większość analityków była nastawiona pozytywnie do akcji Pelotona. Spośród 96 analityków wydających rekomendacje dla akcji, 74 wydało rekomendacje kupna, a 19 neutralne. Tylko trzy analitycy wydali rekomendacje sprzedaży dla akcji Peloton. 

W kwietniu dwóch analityków zaktualizowało swoje raporty. Citigroup podniósł rekomendację do „kupuj” z ceną docelową 36 USD, a Telsey Advisory Group utrzymał rekomendację „kupuj” z ceną docelową 28 USD. 

W momencie pisania tego artykułu cena akcji Peloton wynosi 12,19 USD, co jest dużym dyskontem w porównaniu z cenami Citi i Telsey. Czy cena akcji powinna odbić się od dna? 

Dzisiejszy raport mówi, że nie.