Akcje na rekordowo wysokim poziomie przed inflacją; Mania memów nabiera tempa.
Akcje światowe wzrosły, podczas gdy dolar tracił w środę po gorącym odczycie inflacji hurtowej w USA, co nadało nerwowy ton notowaniom przed raportem o cenach konsumenckich, który może okazać się decydujący, gdy Rezerwa Federalna obniży stopy procentowe.
Szał na tak zwanych akcjach memów rozpoczął się trzeci dzień, a akcje AMC i GameStop (GME) wzrosły o ponad 25% w notowaniach przed otwarciem sesji.
Indeks akcji MSCI All-World osiągnął w ciągu dnia rekordowy poziom, wzrost o 0,15%, co przełożyło się na dotychczasowy wzrost w 2024 r. do 8,3%.
Działania cenowe były bardziej stonowane, ponieważ inwestorzy niechętnie wywierali zbyt agresywne naciski na którykolwiek rynek w tę czy inną stronę przed miesięcznym indeksem cen towarów i usług konsumenckich w USA w dalszej części dnia.
Na europejskim rynku indeks STOXX wzrósł o 0,3%, głównie za sprawą akcji spółek z sektora opieki zdrowotnej, podczas gdy kontrakty terminowe na amerykańskie akcje utrzymywały się tego dnia na zasadniczo stabilnym poziomie, co wskazuje na spokojniejszy początek na Wall Street, gdzie aktywność poprzedniego dnia skupiała się wokół wzrostu cen akcji memów.
Boom ten jest porównywalny z szaleństwem na akcjach memów, które ogarnęło rynki na początku 2021 r., kiedy inwestorzy detaliczni, korzystając z platform transakcyjnych i porad inwestycyjnych w mediach społecznościowych, podwyższyli wartość akcji, na które obstawiało wielu dużych inwestorów.
„Zastanawiam się, czy nie jest to odrobina nadmiaru spekulacji i być może rzeczywistość w końcu zacznie działać wraz z dzisiejszym CPI” – powiedział Michael Brown, strateg Pepperstone.
„Poprzeczka jest bardzo wysoka, aby rynek mógł radykalnie przeszacować ceny w jastrzębim kierunku” – stwierdził, odnosząc się do szans na podwyżkę stóp procentowych w USA w tym roku.
Inwestorzy nie spodziewają się podwyżek stóp procentowych w 2024 r., jednak ze względu na sztywność inflacji musieli ograniczyć swoje oczekiwania dotyczące obniżek stóp procentowych. Obecnie wyceniają obniżki o 43 punkty bazowe do grudnia w porównaniu z obniżkami o 150 punktów bazowych przewidywanymi na początku 2024 r.
Dane nocne pokazały, że ceny producentów w USA wzrosły w kwietniu bardziej niż oczekiwano, co wskazuje, że inflacja utrzymywała się na niezmiennie wysokim poziomie na początku drugiego kwartału.
GORĄCY CZY NIE?
Prezes Fed Jerome Powell nazwał dane PPI „mieszanymi”, a nie „gorącymi”, ponieważ dane za poprzedni miesiąc zostały zrewidowane w dół.
„Oczekiwanie rynkowe na obniżki stóp procentowych narastało ostatnio w oparciu o słabsze niż oczekiwano dane z amerykańskiego rynku pracy, ale jeśli ceny nie pójdą w ich ślady, nadzieje na obniżki stóp zostaną rozwiane” – powiedział Ryan Brandham, szef globalnych rynków kapitałowych , Ameryka Północna w Validus Risk Management.
Według sondażu Reuters, oczekuje się, że CPI wzrośnie w kwietniu o 0,4%, dorównując marcowemu wzrostowi.
Powell powtórzył swoje ostrzeżenie w sprawie oczekiwań obniżek stóp procentowych, chociaż szef Fed wraz z prezes Fed w Cleveland Lorettą Mester wylali zimną wodę na myśl o podwyżkach stóp procentowych, twierdzą ekonomiści ING.
„To niekoniecznie brzmi jak ktoś, kto spodziewa się dzisiaj świetnych wskaźników CPI”.
W Chinach giełdy spadły wraz ze spadkiem indeksu największych spółek o 0,27%, na co wpływ miały nowe amerykańskie cła na chińskie towary, co z kolei spowodowało spadek cen rudy żelaza.
Prezydent USA Joe Biden ujawnił pakiet gwałtownych podwyżek ceł na szereg chińskich towarów importowanych, w tym pojazdy elektryczne, chipy komputerowe i produkty medyczne.
Na rynku walutowym dolar utrzymał się stabilnie przed raportem CPI, a euro wzrosło o 0,1% do najwyższego od miesiąca poziomu 1,0833 dolara.
Indeks dolara, który mierzy walutę amerykańską w stosunku do sześciu innych, spadł o 0,2% do 104,86. Jen osiągnął ostatnio cenę 155,97 za dolara, najsłabszą od dwóch tygodni, co powstrzymuje inwestorów przed dalszą interwencją władz japońskich.
29 kwietnia jen osiągnął najniższy poziom od 34 lat na poziomie 160,245 za dolara, wywołując rundy agresywnego zakupu jena, co według handlowców i analityków było dziełem Banku Japonii i japońskiego ministerstwa finansów.
W przypadku surowców ceny ropy naftowej nieznacznie wzrosły w związku z dużymi pożarami zagrażającymi kanadyjskim piaskom roponośnym oraz przed oczekiwanym spadkiem zapasów ropy i benzyny w USA. [O/R]
Amerykańska ropa wzrosła o 0,6%, do 78,47 dolarów za baryłkę, podczas gdy ropa Brent wzrosła o 0,5%, do 82,78 dolarów.
Source: https://buystocks.co.uk/news/stocks-at-record-high-ahead-of-inflation-meme-mania-heats-up/