Akcje Hongkongu z 36% rabatem pokazują prawdziwą głębię chińskiego mroku
Indeks przedsiębiorstw Hang Seng China Enterprises Index spadł w poniedziałek aż o 3,6%, zbliżając się do poziomu nienotowanego od 2005 roku i czyniąc go jednym z najgorszych kluczowych indeksów w Azji. Do największych przeszkód należały chińskie giganty technologiczne, w tym Meituan i Tencent Holdings Ltd.
Ciągła wyprzedaż chińskich akcji wyraźnie kontrastuje z bardziej optymistyczną sytuacją na Wall Street, gdzie indeks S&P 500 osiągnął w piątek po raz pierwszy od dwóch lat rekordowy poziom. Nastąpiło to również po tym, jak chińscy pożyczkodawcy komercyjni utrzymali referencyjne stopy procentowe kredytów na niezmienionym poziomie, co jest następstwem niedawnej decyzji banku centralnego o utrzymaniu kosztów pożyczek, ale może rozczarować inwestorów oczekujących bardziej agresywnego bodźca.
Ostatnie spadki można przypisać „brakowi katalizatorów w najbliższej perspektywie i odpływowi środków do atrakcyjniejszych alternatyw w regionie” – powiedział Marvin Chen, analityk Bloomberg Intelligence. „Globalne rynki przeżywają gwałtowny wzrost w sektorze chipów i jest to obszar, w którym Chiny i reszta świata mogą podążać odrębnymi torami ze względu na napięcia geopolityczne”.
Nastroje są podobnie niepewne na rynku Chin kontynentalnych, gdzie referencyjny indeks CSI 300 Index spadł w poniedziałek aż o 2,3%, najwięcej od końca 2022 roku.
Spadek po raz kolejny zbiegł się ze wzrostem obrotów kilku funduszy giełdowych śledzących kluczowe indeksy, co oznacza, że za niezwykłym wzrostem mogą stać zakupy kierowane przez państwo. Benchmark na lądzie zakończył poniedziałek spadkiem o 1,6%.
Pogłębiająca się porażka zwiększa presję na ogromną liczbę tak zwanych instrumentów pochodnych na kulę śnieżną, które są produktami strukturyzowanymi oferującymi kupony podobne do obligacji, o ile obrót aktywami bazowymi mieści się w określonym przedziale. Indeks CSI Smallcap 500, będący punktem odniesienia dla cen niektórych z tych produktów, spadł w poniedziałek aż o 3% do poziomu 1% w stosunku do wcześniej szacowanego progu, który może spowodować powszechne straty w postaci kuli śnieżnej.
Wskaźnik chińskich akcji notowanych w Hongkongu stracił w tym roku około 13%, podczas gdy S&P 500 zyskał 1,5%. CSI 300 stracił 5,1%.
Od początku 2024 r. do spadku cen chińskich akcji przyczynił się zbieg czynników, od pogłębiającego się kryzysu na rynku nieruchomości po utrzymującą się presję deflacyjną, a także niechęć Pekinu do stosowania agresywnych środków monetarnych i fiskalnych w celu ożywienia wzrostu gospodarczego. Niepewność co do trajektorii stóp procentowych w USA i obawy dotyczące ściślejszego nadzoru regulacyjnego pogłębiają pesymizm.
Korzyści płynące z luzowania polityki pieniężnej przez Ludowy Bank Chin zostały już wycenione i potrzebne są „bardziej zdecydowane” polityki, aby ożywić akcje, stwierdziła na piątkowej odprawie Eva Lee, szefowa działu akcji w Wielkich Chinach w UBS Global Wealth Management.
Source: https://buystocks.co.uk/news/hong-kong-stocks-at-36-discount-show-true-depth-of-china-gloom/