Home » News » Akcje Forda mają największy dzienny spadek od 2011 r. po ostrzeżeniu o inflacji

Akcje Forda mają największy dzienny spadek od 2011 r. po ostrzeżeniu o inflacji

Akcje Ford Motor Company (NYSE: F) spadły we wtorek o ponad 12% w najgłębszym jednodniowym spadku od ponad dekady po tym, jak producent samochodów powiedział, że koszty związane z inflacją będą o 1 miliard dolarów wyższe niż oczekiwano w bieżącym kwartale, a niedobory części opóźnione dostawy.

Akcje zakończyły się na 13,09 USD, co oznacza, że jej procentowy spadek za sesję był największy od stycznia 2011 roku.

Wstępne wyniki Forda za trzeci kwartał, opublikowane późno w poniedziałek, spowodowały spadek cen akcji konkurencyjnej General Motors Company (NYSE: GM) o 5,6%, ponieważ analitycy twierdzą, że może zająć więcej czasu producentom samochodów, aby wydobyć się z niedoborów chipów.

„Wydaje się, że w całej branży niedobory chipów i komponentów mogą poprawiać się w wolniejszym tempie niż oczekiwano” – powiedział analityk Deutsche Banku, Emmanuel Rosner.

W lipcu Ford powiedział, że spodziewa się wzrostu kosztów surowców o 4 miliardy dolarów w ciągu roku.

Większe ostrzeżenie producenta z Detroit pojawia się niecały tydzień po tym, jak firma kurierska FedEx Corporation (NYSE: FDX) wycofała swoje prognozy finansowe z powodu spowolnienia globalnego popytu.

Kłopoty Forda z inflacją i słaby popyt FedEx uwidaczniają, że Rezerwa Federalna musi znaleźć się w trudnej sytuacji przed środowym posiedzeniem banku centralnego USA.

Powszechnie oczekuje się, że Fed podniesie stopy procentowe o 75 punktów bazowych w walce z utrzymującą się od dziesięcioleci inflacją. Jego agresywna kampania polityki pieniężnej uderzyła w amerykański rynek akcji w ostatnich tygodniach, a inwestorzy obawiali się, że działania Fedu mogą sparaliżować gospodarkę.

Ford oszacował również, że będzie miał 40 000 do 45 000 pojazdów w inwentarzu, w którym brakuje części.

Ford, który ma ogłosić wyniki za trzeci kwartał 26 października, potwierdził prognozy skorygowanych zysków przed odliczeniem odsetek i podatków w 2022 r. od 11,5 do 12,5 mld USD.

Nie było jasne, czy podaż chipów i części ulegnie normalizacji do końca roku, powiedział Rosner z Deutsche Banku.

Akcje Forda spadły o 37% w 2022 r., znacznie powyżej 19% spadku indeksu S&P 500 (.SPX).