Home » News » Dow zamyka się o prawie 200 punktów wyżej, zapasy przyspieszają dwudniową passę strat, aby rozpocząć Wielki Tydzień Fed

Dow zamyka się o prawie 200 punktów wyżej, zapasy przyspieszają dwudniową passę strat, aby rozpocząć Wielki Tydzień Fed

Akcje zamknęły się w poniedziałek w górę na niestabilnej sesji giełdowej przed dwudniowym posiedzeniem Rezerwy Federalnej, które ma rozpocząć się we wtorek.

Indeks Dow Jones Industrial Average podskoczył o 197,26 punktu, czyli 0,64%, zamykając się na poziomie 31 019,68. S&P 500 zyskał 0,69% do 3 899,89, a Nasdaq Composite dodał 0,76%, kończąc na 11 535,02.

Akcje wahały się między zyskami i stratami przez całą sesję, a 30-towarowy indeks spadł aż o 263 punkty wcześniej w ciągu dnia. Na sesyjnych minimach S&P 500 i Nasdaq straciły ponad 0,9% każdy.

Rentowności wzrosły przed prawdopodobną decyzją Fed o podniesieniu stopy referencyjnej o kolejne 75 punktów bazowych, aby zdusić inflację jeszcze w tym tygodniu. Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych przekroczyła 3,51% i osiągnęła najwyższy poziom od 11 lat.

Po krótkiej nadziei na to, że w okresie letnim Fed może skończyć z agresywną kampanią zacieśniania polityki pieniężnej, inwestorzy ponownie pozbywają się akcji w obawie, że bank centralny posunie się za daleko i wprowadzi gospodarkę w recesję.

Inwestorzy koncentrują się na posiedzeniu Fed, które ma rozpocząć się we wtorek, podczas którego bank centralny ma podnieść stopy procentowe o kolejne 75 punktów bazowych. Inwestorzy oczekują również wskazówek dotyczących zysków spółek przed rozpoczęciem kolejnego sezonu sprawozdawczego w październiku.

„Jesteśmy w podejściu wyczekującym, a rynki czekają na jakiś rodzaj byczego lub niedźwiedziego katalizatora, który wyśle nas z tego zakresu handlowego” – powiedział Adam Sarhan, dyrektor generalny 50 Park Investments. „Rynki walczą o kierunek i to jest fundamentalna wiadomość”.

Dziewięć z 11 sektorów indeksu S&P 500 zakończyło dzień pozytywnie, co doprowadziło do zwyżek w sektorze materiałów, uznaniowych konsumentów i przemysłu. Wzrosły również finanse, ponieważ niektórzy inwestorzy zakładali, że wyższe stopy mogą korzystnie wpłynąć na ich wyniki finansowe. Opieka zdrowotna była słaba, spadając po komentarzach prezydenta Joe Bidena wskazujących, że pandemia się skończyła.

Akcje spadły w zeszłym tygodniu, gdy inwestorzy zareagowali na gorętszy niż oczekiwano raport o inflacji i ponure ostrzeżenie FedEx o „znacznie pogorszonej” gospodarce światowej. Główne średnie odnotowały swoją czwartą tygodniową stratę w ciągu pięciu tygodni.

Kilka publikacji danych ekonomicznych na pokładzie w tym tygodniu poza kluczowym posiedzeniem Fed, w tym sierpniowe rozpoczęcie budowy mieszkań we wtorek i pierwsze liczby bezrobotnych w czwartek.