Home » News » Akcje firmy Pfizer spadają w związku z obawami sądowymi związanymi z lekiem Zantac na zgagę

Akcje firmy Pfizer spadają w związku z obawami sądowymi związanymi z lekiem Zantac na zgagę

Zantac, sprzedawany również jako ranitydyna, został wycofany z rynku w 2020 roku po badaniu, które sugerowało, że zawiera zanieczyszczenia powodujące raka.

Akcje Pfizer Inc. (NYSE: PFE) spadły w czwartek w czwartek z powodu obaw inwestorów o potencjalne spory sądowe związane z popularnym, ale obecnie zaprzestanym leczeniem zgagi znanym jako Zantac.

Notatka Deutsche Bank, opublikowana w czwartek, sugerowała, że firmy, które sprzedawały Zantac, mogą ponosić odpowiedzialność za szkody, jeśli toczące się sprawy dojdą do wniosku, że został on sprzedany konsumentom pomimo jego obecnie udokumentowanych powiązań z rakiem.

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków wycofała Zantac z półek sklepowych w 2020 r. po testach, które wykazały wysoki poziom nitrozodimetyloaminy lub MDMA, znanego czynnika rakotwórczego, powołując się na ryzyko, że ranitydyna (jej ogólna nazwa leku) „gdy jest przechowywana w temperaturze wyższej niż temperatura pokojowa… może spowodować narażenie konsumentów na niedopuszczalne poziomy zanieczyszczeń.”

Pfizer sprzedawał Zantac w latach 2000-2006 i obecnie posiada 25% udziałów w Haleon, dziale zdrowia konsumentów wydzielonym z GSK Plc na początku tego roku. Haleon, GSK i francuska firma Sanofi zostały wymienione przez analityków z firm, które mogą być narażone na ryzyko sporu sądowego związanego z Zantac.

„W różnych sądach federalnych i stanowych wniesiono przeciwko firmie Pfizer wiele pozwów, w których zarzuca się, że powodowie zachorowali na różne rodzaje raka lub że są narażeni na zwiększone ryzyko zachorowania na raka, rzekomo w wyniku spożycia leku Zantac” – powiedział Pfizer w swoim najbardziej – niedawne zgłoszenie 10-K w Komisji Papierów Wartościowych i Giełd.

„Znacząca większość tych spraw wymienia również innych pozwanych, którzy w przeszłości produkowali i/lub sprzedawali Zantac. Pfizer nie sprzedawał Zantac od 2006 r. i sprzedawał tylko wersję produktu OTC” – dodano w zgłoszeniu.

Akcje Pfizera spadły o 3,6% w czwartek wczesnym popołudniem, zmieniając właściciela po 48,14 USD za sztukę. Akcje GSK notowane na giełdzie w USA spadły o 9,7% do 34,58 USD za sztukę, podczas gdy Haleon stracił 5,5% do 6,16 USD za sztukę.

Pfizer odnotował rekordowe przychody za drugi kwartał pod koniec zeszłego miesiąca, jednocześnie podnosząc swoje całoroczne prognozy zysku w związku z poprawą sprzedaży leków i szczepionek Covid.

Pfizer zarobił 2,04 USD na akcję przez trzy miesiące kończące się w czerwcu, a przychody wzrosły o 46,2% do rekordowego poziomu 27,42 mld USD. Około 8,85 miliarda dolarów łącznych przychodów firmy Pfizer pochodziło ze sprzedaży szczepionki Comirnaty, podczas gdy Paxlovid wniósł 8,1 miliarda dolarów.

Patrząc na rok finansowy 2022, Pfizer podniósł dolną granicę swoich prognoz skorygowanych zysków o 5 centów na akcję, a teraz przewiduje przedział od 6,30 do 6,45 USD na akcję.