Akcje Coca-Coli spadają po doniesieniach WHO o zidentyfikowaniu słodzika aspartamowego jako możliwej przyczyny raka
Cena akcji amerykańskiej Cola major Coca-Cola spadła po tym, jak doniesienia o powszechnym sztucznym słodziku, aspartamie, stosowanym w napojach bezalkoholowych, zostały uznane przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem (IARC) za potencjalny czynnik rakotwórczy. . W czwartek (29 czerwca) kurs akcji Coca-Coli zamknął się na poziomie 60,02 USD za sztukę, co oznacza spadek o 0,83 procent w stosunku do poprzedniego zamknięcia na nowojorskiej giełdzie.
Powołując się na źródła agencja informacyjna Reuters poinformowała, że aspartam stosowany w produktach, od dietetycznych napojów gazowanych Coca-Coli po gumę Mars Extra i niektóre napoje Snapple, zostanie po raz pierwszy wymieniony w lipcu jako „prawdopodobnie rakotwórczy dla ludzi” przez IARC, ramię zajmujące się badaniami nad rakiem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wkrótce po tym raporcie zarówno Coca-cola, jak i Pepsico odnotowały spadek wartości akcji. Cena akcji PepsiCo 28 czerwca zakończyła się ceną 183,70 USD za sztukę, co oznacza spadek o 1,35 procent w stosunku do NASDAQ.
Według raportu Reutera, orzeczenie IARC zostało sfinalizowane na początku tego miesiąca po spotkaniu zewnętrznych ekspertów grupy i ma na celu ocenę, czy coś stanowi potencjalne zagrożenie, czy nie, na podstawie wszystkich opublikowanych dowodów. Jednak to nie pierwszy raz, kiedy Coca-Cola poniosła porażkę. Wcześniej gest Cristiano Ronaldo, aby ludzie pili wodę zamiast coli na konferencji prasowej Euro 2020, kosztował firmę sodową 4 miliardy dolarów wartości rynkowej.
Raport IARC nie bierze pod uwagę, ile produktu dana osoba może bezpiecznie spożyć. Porady dla osób indywidualnych pochodzą od oddzielnego komitetu ekspertów WHO ds. dodatków do żywności, znanego jako JECFA (Wspólny Komitet Ekspertów WHO i Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa ds. Dodatków do Żywności), wraz z ustaleniami krajowych organów regulacyjnych. Jednak podobne orzeczenia IARC w przeszłości dotyczące różnych substancji wzbudziły obawy konsumentów dotyczące ich stosowania, doprowadziły do procesów sądowych i wywarły presję na producentów, aby odtworzyli receptury i zamienili je na alternatywy. Doprowadziło to do krytyki, że oceny IARC mogą być mylące dla opinii publicznej, jak donosi Reuters.
JECFA, komitet WHO ds. dodatków, również dokonuje przeglądu stosowania aspartamu w tym roku. Jej spotkanie rozpoczęło się pod koniec czerwca i ma ogłosić swoje ustalenia tego samego dnia, w którym IARC opublikuje swoją decyzję 14 lipca.