HomeNews5 wniosków z wczorajszej konferencji prasowej Fed

5 wniosków z wczorajszej konferencji prasowej Fed

Mircea Vasiu

Fed podniósł stopę procentową o 50 punktów bazowych i ogłosił rozpoczęcie zacieśniania ilościowego. Dlaczego więc rynek akcji zanotował wzrost?

Za nami najważniejsze wydarzenie tego tygodnia handlowego – wczoraj Fed ogłosił, że podwyższył stopę funduszy o kolejne 50 pb. Ku zaskoczeniu wielu osób akcje odbiły się od dna, mimo że wyższe stopy procentowe powinny negatywnie wpłynąć na nastroje rynkowe.

Oto pięć wniosków z konferencji prasowej Fed:

  • Zacieśnianie polityki pieniężnej będzie kontynuowane
  • Inflacja jest zbyt wysoka
  • Fed przygląda się sytuacji międzynarodowej
  • Zacieśnianie ilościowe rozpocznie się w czerwcu
  • Podwyżki stóp o 75 pb nie wchodzą w grę

Polityka monetarna będzie się zacieśniać

Według Fed, zacieśnianie polityki pieniężnej właśnie się rozpoczęło. Podczas konferencji prasowej Jerome Powell, przewodniczący Fed, potwierdził, że podwyżki stóp o 50 pkt bazowych planowane są na czerwiec i lipiec, a być może nawet na wrzesień.

Inflacja jest znacznie wyższa, niż chce tego Fed

Głównym powodem zacieśniania przez Fed polityki pieniężnej jest inflacja. Osiągnęła ona poziom niespotykany od 40 lat i nie jest już postrzegana przez Fed jako przejściowa.

W związku z tym zadaniem Fed jest przywrócenie stabilności cen, a jedynym sposobem na to jest jak najszybsze podniesienie stóp.

Rozwój sytuacji międzynarodowej ma znaczenie dla Fed

Fed jest przekonany o swojej zdolności do zakotwiczenia oczekiwań inflacyjnych, ale stwierdził, że wydarzenia na arenie międzynarodowej odgrywają ważną rolę. Konflikt na linii Rosja-Ukraina przyczynia się do zakłóceń w łańcuchu dostaw, co napędza wzrost cen.

Fed zaczyna sprzedawać obligacje

Być może właśnie to było powodem wzrostu cen akcji. Fed ogłosił, że w czerwcu rozpocznie sprzedaż obligacji, starając się ograniczyć wielkość swojego bilansu, co jest postrzegane jako krok podkreślający zacieśnianie polityki pieniężnej. 

Do września bilans ma się zmniejszyć o 95 mld USD miesięcznie. Rynek odebrał powolne tempo sprzedaży do września jako gołębi wynik, w związku z czym akcje odnotowały wzrost. 

Podwyżki stóp o 75 pb są nieprawdopodobne

Wreszcie, Fed uważa za mało prawdopodobne, by podniósł stopy o 75 pb, jak spekulowali niektórzy uczestnicy rynku. Fed będzie się trzymał 50 pb na najbliższych posiedzeniach i planuje uważnie monitorować inflację.