Home » News » Nasdaq 100 spadł o 13% w kwietniu: oto, co sygnalizują wykresy

Nasdaq 100 spadł o 13% w kwietniu: oto, co sygnalizują wykresy

Indeks Nasdaq 100 spadł w kwietniu o ponad -13%. Czy to jest czas na kupno, czy lepiej poczekać jeszcze trochę z kupnem?

W kwietniu odnotowano jeden z najostrzejszych spadków w historii Nasdaq 100. Dokładniej, tzw. indeks technologiczny spadł w zeszłym miesiącu o -13,3%, co oznacza, że był to najgorszy miesiąc w historii.

To zła wiadomość.

Dobra wiadomość jest taka, że po takich spadkach rynek już w przeszłości mocno się odbijał. Na przykład w sierpniu 1990 r. indeks technologiczny spadł o 13%.

Jednak sześć miesięcy później przyniósł 19% zwrot. Co więcej, pięć lat później przyniósł 168%.

Czy nadszedł więc czas, aby kupić indeks Nasdaq 100, czy lepiej poczekać na kolejny spadek?

Wszystkie spojrzenia skierowane są na poziom 12.000

Byki powinny być zaniepokojone spadkami z 2022 r., ale dopóki rynek utrzymuje się powyżej kluczowego poziomu 12 000, tendencja pozostaje wzrostowa.

Jest to poziom, który w przeszłości służył jako opór. Kiedy indeks po raz pierwszy osiągnął poziom 12 000, wahał się przez miesiące, zanim pokonał opór. 

W związku z tym, poziom ten powinien działać jako główne wsparcie, jeśli rynek spadnie tak daleko. W związku z tym, jeśli byki chciałyby dołączyć do długich pozycji, spadek do poziomu 12 000 może być taką okazją. 

Z drugiej strony, z dnia na dzień formacja wygląda coraz bardziej niedźwiedzio. Można zauważyć możliwą formację głowy i ramion – formację odwrócenia trendu ze zmierzonym ruchem w kierunku poziomu 8 000. 

Biorąc pod uwagę jastrzębią postawę Fed i już wycenione podwyżki stóp procentowych, rynek akcji może mieć trudności z odbiciem. Jednak biorąc pod uwagę dane historyczne, kupowanie spadków może nie być tak złe, jak wielu inwestorów myśli obecnie.