HomeNews4 powody, dlaczego warto kupować indeks Dax

4 powody, dlaczego warto kupować indeks Dax

Mircea Vasiu

Indeks Dax waha się na poziomym oporze, nie mogąc przebić się i utrzymać powyżej 14 800 punktów. Oto kilka technicznych i fundamentalnych powodów wspierających bycze nastawienie.

Wojna na Ukrainie jest następstwem bezprecedensowych bodźców monetarnych i fiskalnych wywołanych przez pandemię COVID-19. W związku z tym ograniczenia podaży spowodowane pandemią zostały spotęgowane przez sankcje nałożone na Rosję przez kraje zachodnie.

Bezpośrednią konsekwencją zarówno pandemii, jak i wojny w Europie Wschodniej jest wzrost cen towarów i usług. Poziom inflacji jest różny w różnych krajach rozwiniętych, ale mimo to osiągnął rekordowo wysoki poziom od dziesięcioleci.

Rynki akcji w gospodarkach rozwiniętych odzyskały większość strat poniesionych od grudnia 2021 r., ale jest jeszcze miejsce na dalsze wzrosty. Indeksy europejskie wyglądają szczególnie interesująco ze względu na niskie stopy procentowe i stanowisko EBC.

Spośród wszystkich indeksów europejskich niemiecki indeks Dax wygląda interesująco przynajmniej z następujących powodów:

  • Ceny energii napędzają inflację w strefie euro
  • Obraz techniczny wygląda byczo
  • EBC będzie utrzymywał akomodację monetarną
  • W strefie euro nie ma żadnej presji na ceny płac

Ceny energii napędzają inflację w strefie euro

Inflacja w Europie różni się od inflacji w Stanach Zjednoczonych, ponieważ napędzają ją przede wszystkim ceny energii. W związku z tym, że jest to kontekst napędzany przez podaż, stopy procentowe prawdopodobnie pozostaną niższe niż w Stanach Zjednoczonych. Powinno to pobudzić rynek akcji, ponieważ polityka monetarna w Europie pozostaje bardziej akomodacyjna.

Dax waha się na poziomym oporze, ale pozostaje byczy

Dax waha się na poziomie 14 800, ale wygląda to konstruktywnie. Dzienne zamknięcie powyżej tego obszaru powinno spowodować powrót do zeszłorocznych maksimów.

EBC najprawdopodobniej nie podniesie stóp procentowych w najbliższym czasie

EBC jest pod presją, by podnieść stopy procentowe i prawdopodobnie to zrobi, ale nie w najbliższym czasie. Podwyżki stóp nie rozwiązałyby problemu czynników wpływających na inflację w strefie euro, z czego bank centralny doskonale zdaje sobie sprawę.

Brak tendencji do wzrostu cen płac w strefie euro

Kolejna różnica między USA a strefą euro polega na tym, że w Europie nie ma oznak spirali płacowo-cenowej. Jest to kolejny powód, dla którego polityka pieniężna pozostanie bardziej niż akomodacyjna, co pobudzi rynek akcji.