Home » News » 3 wydarzenia gospodarcze sprzyjające amerykańskim rynkom akcji

3 wydarzenia gospodarcze sprzyjające amerykańskim rynkom akcji

W dniu dzisiejszym opublikowano ważne wyniki finansowe ze Stanów Zjednoczonych. W styczniu wydatki konsumentów i zamówienia na dobra trwałego użytku okazały się lepsze od oczekiwań, a ceny bazowe były zgodne z oczekiwaniami – dane te są korzystne dla amerykańskich akcji.

Amerykańskie rynki akcji odrobiły straty spowodowane wczorajszą szokującą informacją o inwazji Rosji na Ukrainę. Główne indeksy zakończyły wczorajszy dzień na wyższych poziomach, co stanowiło zaskakujące odwrócenie trendu.

Rajd był kontynuowany dzisiaj, ponieważ na otwarciu indeksy były zielone. Tylko tym razem rynek akcji wsparły również pozytywne dane gospodarcze, które zostały opublikowane wcześniej. Wydatki konsumentów i dobra trwałe okazały się w styczniu lepsze niż oczekiwano, a wzrost inflacji bazowej był zgodny z prognozą.

Wydatki konsumentów wzrosły w styczniu o 2,1%

Wydatki konsumenckie są ważnym wskaźnikiem w każdej gospodarce. Pokazuje skłonność konsumentów do wydawania pieniędzy, a im wyższa liczba, tym lepiej.

Jeśli konsumenci nie wydają, a wolą więcej oszczędzać, gospodarka ma trudności z rozwojem. Dlatego właśnie w czasach recesji bank centralny interweniuje i łagodzi warunki finansowe w nadziei, że konsumenci znów zaczną wydawać.

Ponadto wzrost wydatków konsumpcyjnych świadczy o tym, że konsumenci optymistycznie patrzą w przyszłość – co również pozytywnie wpływa na wzrost gospodarczy. W styczniu wydatki konsumpcyjne wzrosły o 2,1%, a dochód do dyspozycji wyniósł +0,1%.

Zamówienia na towary trwałego użytku wzrosły o 0,7% m/m

Kolejną informacją ekonomiczną opublikowaną dziś w USA były podstawowe zamówienia na dobra trwałego użytku. Publikowane co miesiąc, pokazują zmianę w całkowitej wartości nowych zamówień na dobra trwałego użytku. Nie uwzględnia się w nich jednak artykułów transportowych.

W styczniu szacowano, że podstawowe dobra trwałe wzrosły o 0,4% m/m. Jednak rzeczywiste dane zaskoczyły pozytywnie i wyniosły 0,7%, czyli prawie dwukrotnie więcej niż szacowano.

Inflacja konsumencka wzrosła zgodnie z oczekiwaniami  

Inflacja konsumencka w ujęciu miesięcznym wzrosła w styczniu o 0,5%, dzięki czemu roczna inflacja bazowa wyniosła 5,2%, co jest najwyższym poziomem od 1983 roku. Chociaż jest to poziom znacznie wyższy niż tolerowany przez Fed, nie przekroczył on miesięcznej prognozy.

Podsumowując, trzy opublikowane dziś dane gospodarcze przyczyniły się do wzrostu cen akcji. W momencie pisania tego artykułu indeks Dow Jones wzrósł o 1,77%, S&P 500 o 1,66%, a NASDAQ 100 o 1,15%.