HomeNews4 najlepsze akcje rynków towarowych do kupienia

4 najlepsze akcje rynków towarowych do kupienia

Mircea Vasiu

Obecnie ceny towarów spadają z powodu pandemii i konfliktu na Ukrainie, ale przejście na pojazdy elektryczne, będące częścią zielonej rewolucji, również sprzyja akcjom towarowym.

Ceny towarów ostatnio wciąż rosną, napędzane przez rosnącą inflację i tak zwaną "zieloną rewolucję". Omówmy je osobno, zanim przyjrzymy się najlepszym akcjom towarowym do kupienia ze względu na zieloną transformację.

Po pierwsze inflacja. Pandemia COVID-19 wywołała masowe bodźce fiskalne i monetarne ze strony rządów i banków centralnych na całym świecie. W rezultacie, z powodu szoku podażowego, zbyt wiele pieniędzy zaczęło gonić za zbyt małą ilością towarów, co spowodowało wzrost inflacji.

Towary są tradycyjnym zabezpieczeniem przed inflacją, więc wzrost ich cen nie jest niczym niezwykłym.

Po drugie, przejście na ekologiczne źródła energii doprowadziło do tego, że w najbliższej przyszłości rządy zabronią sprzedaży pojazdów z silnikami spalinowymi. Zamiast tego preferowane są EV, czyli pojazdy elektryczne.

W samochodach elektrycznych zużywa się jednak znacznie więcej minerałów niż w konwencjonalnych – 9 w porównaniu z zaledwie 2. Jest to więc kolejny impuls dla cen surowców, ponieważ inwestorzy spodziewają się dużego popytu w przyszłości.

Jakie są zatem najlepsze akcje rynków towarowych, które warto teraz kupić?

Vale

Vale (NYSE:VALE) jest brazylijskim producentem stali. Od początku roku kurs akcji spółki wzrósł o ponad 40%, przewyższając indeksy giełdowe.

Wzrost cen towarów doprowadził do zwiększenia marży zysku brutto spółki, która obecnie przewyższa medianę sektora o 97,69%.

Southern Copper

Southern Copper (NYSE:SCCO) wydobywa i rafinuje miedź oraz inne minerały, a jej siedziba znajduje się w Phoenix w Arizonie. Tylko w tym roku cena akcji wzrosła o ponad 26%, a Southern Copper wypłaca również wysoką dywidendę. Stopa zwrotu z dywidendy przekracza 5%.

BHP Group

Grupa BHP (NYSE:BHP) jest australijską spółką działającą w zdywersyfikowanej branży metalowej i górniczej. Notowania akcji spółki przekraczają 20% YTD, a spółka wypłaca również dywidendę. Stopa zwrotu z dywidendy przekracza 8%.

LyondellBasel Industry

LyondellBasel Industry (NYSE:LYB) jest spółką z branży chemii surowcowej. Wypłaca kwartalną dywidendę, a stopa zwrotu z dywidendy wynosi 4,34%, natomiast wskaźnik wypłaty dywidendy wynosi 26,46%.

Cena akcji jest notowana w pobliżu maksimów wszech czasów i zyskała blisko 12% od początku roku.