HomeNews4 najlepsze akcje dotyczące ropy naftowej, które warto kupić po wzroście cen ropy

4 najlepsze akcje dotyczące ropy naftowej, które warto kupić po wzroście cen ropy

Mircea Vasiu

Ceny ropy naftowej wzrosły w reakcji na konflikt między Rosją a Ukrainą. Przy cenie ropy WTI sięgającej 110 USD za baryłkę i więcej, jakie są najlepsze akcje związane ze sprzętem i usługami dla przemysłu naftowego, które warto kupić?

Rosja najechała Ukrainę, a kraje zachodnie odpowiedziały ostrymi środkami ekonomicznymi. Podczas gdy rosyjski gaz nadal płynie do Europy przez rurociągi na Ukrainie, rozwój sytuacji na rynku ropy naftowej jest nieco bardziej skomplikowany.

Wiele firm naftowych zapowiedziało ucieczkę z Rosji. Co więcej, handlowcy odmawiają przyjmowania rosyjskiej ropy, co spowodowało gwałtowny wzrost jej cen.

W rezultacie cena ropy WTI osiągnęła poziom 110 USD za baryłkę i więcej. Wyższe ceny ropy zwiększają zyski firm produkujących ropę, które z kolei inwestują więcej w pola naftowe. Jakie są zatem najlepsze akcje związane ze sprzętem i usługami związanymi z ropą naftową do kupienia w obliczu wyższych cen ropy naftowej? Oto cztery nazwy, które warto rozważyć: Schlumberger, Baker Hughes, Helmerich & Payne oraz Haliburton.

Schlumberger

Schlumberger (NYSE:SLB) to amerykańska firma z branży wyposażenia i usług dla przemysłu naftowego z siedzibą w Houston w Teksasie. Jest dostawcą technologii m.in. dla wiertnictwa i wydobycia ropy naftowej, a została założona w 1926 roku.

Prowadząc działalność na całym świecie, jest jedną z największych firm w branży sprzętu i usług dla przemysłu naftowego. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy kurs akcji spółki wzrósł o ponad 34%, a firma wypłaca również dywidendę. Przy obecnej cenie rynkowej akcji wskaźnik P/E dla firmy Schlumberger wynosi 20,11.

Baker Hughes

Baker Hughes (NASDAQ:BKR) jest jednym z głównych graczy na rynku energetycznym, działającym w branży urządzeń i usług związanych z ropą naftową i gazem. Firma ma siedzibę w Houston w Teksasie, zatrudnia ponad 50 000 osób i wypłaca kwartalną dywidendę.

Cena akcji spółki wzrosła w tym roku o 17,79%, a stopa zwrotu z dywidendy wynosi 2,54%.

Helmerich & Payne

Helmerich & Payne (NYSE:HP) z siedzibą w Tulsa, Oklahoma, dostarcza technologie i rozwiązania dla wiertnictwa naftowego. W ciągu ostatnich trzech miesięcy cena akcji spółki przewyższyła medianę sektora o 206,40%, a ponadto spółka wypłaca dywidendę.

Halliburton

Halliburton (NYSE:HAL) to kolejna spółka z Houston w Teksasie, działająca w branży sprzętu i usług związanych z ropą naftową i gazem. Została założona w 1919 r., a cena jej akcji wzrosła o prawie 40% w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy.