HomeNews3 powody, dla których Fed powinien podnieść stopę funduszy w marcu

3 powody, dla których Fed powinien podnieść stopę funduszy w marcu

Mircea Vasiu

Uczestnicy rynków finansowych z uwagą śledzą przebieg marcowego spotkania Fed. Czy wojna w Europie Wschodniej powstrzyma Fed przed rozpoczęciem cyklu zacieśniania polityki pieniężnej?

Nagłówki o wojnie na Ukrainie zdominowały wiadomości – nie bez powodu. Handlowcy i inwestorzy są zaabsorbowani implikacjami wojny dla gospodarki światowej i rynku akcji oraz tym, co przyniosą zmiany geopolityczne.

Rynki finansowe oczekują na marcową decyzję Fed w sprawie stopy funduszy federalnych. Jest to największy bank centralny na świecie i jeśli rozpocznie nowy cykl zacieśniania polityki pieniężnej, jego ruch zostanie skopiowany przez inne banki na całym świecie.  

Czy Fed rozpocznie zacieśnianie, czy też wojna doprowadzi do globalnej recesji, powstrzymując banki centralne przed podwyżkami? A jeśli Fed zdecyduje się na podwyżkę – czy będzie to podwyżka o 25 czy 50 pb? Co więcej, jakie są konsekwencje dla rynku akcji?

Z historycznego punktu widzenia marzec jest dobrym miesiącem dla akcji. Indeks S&P 500 osiągał w marcu dodatnie średnie miesięczne stopy zwrotu, jeśli weźmiemy pod uwagę okres po 1950 roku. Jednak konflikt na linii Rosja-Ukraina może być czynnikiem zmieniającym reguły gry.

Oto trzy powody, dla których Fed powinien podnieść stopę funduszy federalnych w marcu:

  • Ceny ropy wzrosły z powodu konfliktu w Europie Wschodniej
  • Inflacja pozostaje na wysokim poziomie i prawdopodobnie jeszcze wzrośnie
  • Gospodarka działa na poziomie zbliżonym do pełnego wykorzystania swoich możliwości

Trzeba reagować na rosnące ceny energii

Wojna na Ukrainie spowodowała podjęcie przez społeczność międzynarodową bezprecedensowych działań przeciwko Rosji, agresorowi. Jednym z efektów tej fali sankcji jest gwałtowny wzrost cen ropy naftowej. Na przykład cena ropy WTI przekroczyła 110 dolarów za baryłkę, podczas gdy jeszcze dwa lata temu była na minusie.

Rosnące ceny energii powodują inflację, a Fed nie może się temu bezczynnie przyglądać.  

Inflacja jest znacznie powyżej celu Fed

Inflacja jest znacznie wyższa od celu Fed. Sądząc po tym, jak Fed zacieśniał politykę pieniężną w latach 2015-2020, stopy procentowe powinny być teraz znacznie wyższe, nawet jeśli inflacja nie osiągnie poziomu najwyższego od czterech dekad.

Wzrost ekonomiczny wraca na właściwe tory

Wreszcie, Fed powinien podjąć działania w momencie, gdy gospodarka wraca na właściwe tory po spadku spowodowanym pandemią COVID-19. Opóźniając rozpoczęcie cyklu zacieśniania, Fed ryzykuje przegrzanie gospodarki, co w późniejszym okresie spowodowałoby twarde lądowanie.