Home » News » 3 wydarzenia ekonomiczne, które mogą wpłynąć na europejskie akcje

3 wydarzenia ekonomiczne, które mogą wpłynąć na europejskie akcje

Wojna rosyjsko-ukraińska jest głównym czynnikiem kształtującym ceny na rynkach finansowych w tym tygodniu, ale inwestorzy powinni być również świadomi tego, jakie wydarzenia gospodarcze mogą wpłynąć na europejskie akcje.

Po inwazji Rosji na Ukrainę rynki finansowe zareagowały gwałtownie. W Europie rynki akcji, jak również lokalna waluta – euro, odnotowały znaczne spadki.

Weźmy na przykład niemiecki indeks Dax. Rozpoczął on nowy tydzień handlowy spadkiem o -3,8% i wszedł na terytorium rynku niedźwiedzia. Obecnie jego wartość spadła o -22,6% w stosunku do ostatniego maksimum, a więc rozpoczął się rynek niedźwiedzia (tzn. rynek niedźwiedzia rozpoczyna się, gdy cena spada o więcej niż -20% w stosunku do ostatniego maksimum).  

Przyczyną jest oczywiście wojna. Jednak dane ekonomiczne również wpływają na indeksy europejskie, dlatego w tym tygodniu warto zwrócić uwagę na trzy wydarzenia ekonomiczne: weryfikację PKB, posiedzenie EBC i ostateczny niemiecki wskaźnik CPI.

Skorygowany PKB

Pierwsze ważne dane ekonomiczne dla europejskich akcji zostaną opublikowane we wtorek.Skorygowany PKB jest publikowany co kwartał i pokazuje zmianę wartości wszystkich towarów i usług wyprodukowanych w strefie euro, skorygowaną o inflację. Prognozuje się, że wyniesie on 0,3%, a odchylenia od tej prognozy często prowadzą do gwałtownych ruchów na rynku.

Spotkanie Europejskiego Banku Centralnego

Głównym wydarzeniem tego tygodnia jest oświadczenie Europejskiego Banku Centralnego w sprawie polityki pieniężnej. EBC zaskoczył rynki sześć tygodni temu i użył jastrzębiego tonu. Zaplanował normalizację swojej polityki po pandemii COVID-19, a rosnące stopy procentowe nie są czymś, za czym przepadają inwestorzy giełdowi.

Jednak wojna i jej wpływ na gospodarkę europejską jest jeszcze bardziej szkodliwy dla rynku akcji. Dlatego perspektywa, że EBC zmieni ton na czwartkowym posiedzeniu, nie oznacza, że akcje też mogą się zmienić. Na tym posiedzeniu ważny jest pogląd banku centralnego na temat inflacji i jego plany walki ze wzrostem cen towarów i usług.

CPI w Niemczech

Ostateczna wartość niemieckiego wskaźnika CPI jest zaplanowana na przyszły piątek. Rynek oczekuje, że ceny towarów i usług wzrosły o 0,9% w poprzednim miesiącu, ale istnieje ryzyko, że zobaczymy wyższy wynik – w końcu cena ropy WTI jest dziś notowana powyżej 120 USD.