HomeNews3 spostrzeżenia po wynikach pierwszego kwartału dla Berkshire Hathaway

3 spostrzeżenia po wynikach pierwszego kwartału dla Berkshire Hathaway

Mircea Vasiu

W pierwszym kwartale 2022 roku Berkshire Hathaway odnotowały spadek wartości swoich inwestycji kapitałowych. Firma odnotowała znacznie niższe zyski, ale kupiła więcej akcji w czasie spadków na rynku.

W weekend miało miejsce jedno z najbardziej oczekiwanych przez inwestorów wydarzeń na rynku akcji. Berkshire Hathaway przedstawiły raporty finansowe za pierwszy kwartał roku, a konferencja prasowa Warrena Buffetta i Charliego Mungera była uważnie obserwowana przez inwestorów giełdowych z całego świata.

Amerykańska giełda spadła w ciągu pierwszych czterech miesięcy roku i jest to jeden z najgorszych początków roku w historii. Inwestorzy chcieli wiedzieć, co Warren Buffett i Charlie Munger, inwestorzy-weterani, sądzą o rynku i co zrobili w pierwszym kwartale?  

Oto trzy spostrzeżenia z konferencji:

  • Berkshire Hathaway odnotowały znaczny spadek zysków
  • Buffett i Munger wykorzystali gotówkę do zakupu większej ilości akcji
  • Udziały spółki w rynku ropy naftowej przekraczają 40 mld USD

Spadek zysków w I kw. 2022 r.

Zyski spadły w pierwszym kwartale roku do 5,4 mld dolarów. Jest to spadek o ponad 50% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku i niższy niż oczekiwali analitycy.

Buffett i Munger kupili więcej akcji

W czasie bessy Berkshire wykorzystało swoją gotówkę do zakupu większej liczby akcji. Między 1 stycznia a 18 lutego kupił akcje o wartości 2,2 mld USD, a między 21 lutego a 15 marca zainwestował kolejne 41 mld USD.

W pierwszym kwartale Berkshire kupiły akcje o wartości 51,856 mld USD, a sprzedał 10,308 mld USD.

Ponad 40 mld USD zainwestowane w spółki naftowe

Buffett i Munger kupili akcje spółek naftowych w pierwszym kwartale 2022 roku. Podczas konferencji prasowej obaj stwierdzili, że przejście na zieloną energię będzie prawdopodobnie trwało długo, co uzasadnia zainwestowanie 40 mld USD w spółki naftowe. 

Inwestycje Berkshire w przemysł naftowy koncentrują się na spółkach Chevron i Occidental Petroleum. 

Podsumowując, Berkshire poniosły stratę w pierwszym kwartale, ale wykorzystały swoje zasoby gotówkowe do zakupu akcji. Buffett zgodziły się kupić firmę ubezpieczeniową Alleghany, a także zainwestować więcej w HP i Occidental Petroleum.