Home » News » 3 największe wydarzenia ekonomiczne, które wpłyną na rynek akcji w nadchodzącym tygodniu

3 największe wydarzenia ekonomiczne, które wpłyną na rynek akcji w nadchodzącym tygodniu

Amerykański rynek akcji zanotował trzeci najgorszy początek roku w historii. Jakie wydarzenia ekonomiczne w nadchodzącym tygodniu mogą pobudzić rynek?

Indeks S&P 500 spadł o ponad -13% w ciągu pierwszych 82 dni handlowych tego roku. Obawy o inflację, które mogą skłonić Fed do nadmiernego zacieśnienia polityki pieniężnej, wywołały falę wyprzedaży. 

Większość z nadchodzących podwyżek stóp procentowych, jeśli nie wszystkie, jest już wyceniona. Na 2022 r. przewiduje się nie mniej niż 10 podwyżek stóp, co w dużej mierze usprawiedliwia niechęć inwestorów do kupowania akcji. 

W związku z tym inwestorzy potrzebują zmiany nastrojów, co może nastąpić w tym tygodniu. Nadchodzący tydzień przyniesie ważne wydarzenia ekonomiczne, które mogą wesprzeć rynki, takie jak decyzja Fed w sprawie polityki monetarnej, zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym ADP oraz pozarolnicze listy płac. 

Decyzja Fed w sprawie polityki monetarnej

To prawdopodobnie najważniejszy tydzień dla rynków finansowych w tym roku. Fed przedstawi swoją decyzję w sprawie polityki monetarnej i prognozy dla gospodarki, a zmienność powinna podskoczyć do góry. 

W środę Fed ma podnieść stopę funduszy federalnych po raz drugi w tym roku. Nie wiadomo jednak, o ile? 

Aby przeciwdziałać rosnącej inflacji, Fed może podnieść stopę o 50 punktów bazowych, dając tym samym sygnał, że nie pozostaje w tyle. Jednak, jak wyjaśniono wcześniej, może to być już wycenione. W związku z tym podwyżka stóp o pół punktu procentowego może nie zaszkodzić akcjom. 

Dla rynku akcji ważniejszy jest sposób, w jaki Fed dokona podwyżki. Dokładniej mówiąc, szczegóły konferencji prasowej są ważniejsze dla inwestorów giełdowych niż sama decyzja w sprawie stóp procentowych. 

Prywatne listy płac

Wcześniej tego dnia dane ADP, czyli prywatne listy płac, dadzą pierwszą wskazówkę na temat kwietniowych danych o zatrudnieniu. Rynek oczekuje, że sektor prywatny w USA dodał w kwietniu 400 tys. nowych miejsc pracy, a większa liczba może pobudzić giełdowy rajd.  

NFP

Wreszcie, w piątek opublikowany zostanie raport NFP. Prognozuje się, że w kwietniu gospodarka amerykańska dodała 390 tys. nowych miejsc pracy, a większa liczba powinna potwierdzić gorącą sytuację na rynku pracy i wesprzeć akcje na spadkach.